Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Nahoru

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - NÁVODY / NÁVOD NA HOT POT spékané sklo v mikrovlnce

Návod na HOT-POT - spékané sklo v mikrovlnce.

Veškeré komponenty pro tuto techniku najdete na stránkách www.tvoreni.top, nebo konkrétněji ZDE.

Fusing v mikrovlnné troubě pomocí pícky Hot Pot je velmi jednoduché a zvládne ho skutečně každý. Výpal včetně chládnutí je hotov za 1 - 2 hod, což je mnohem dříve než v normální peci. K pícce je dodáván podrobný návod, zde popíšeme hlavně jak vytvářet efekty.

     

Ze základního skla si vyřežeme podkladní sklo, nebo můžeme použít již předřezaná skla. Musíme počítat s tím, že po přetavení se rohy zaoblí. Místo podkladního skla můžeme také nadrtit kousky, které se tavením slijí dohromady. Použitím různých efektních skel - např. dichroické, kolečka Millefiori a pod. vzniknou různé efekty. střípky položíme na podkladní sklo nebo vložíme mezi střepy. Nahoru můžeme - ale i nemusíme položit další sklíčko.

Na dno pícky položíme fázový papír a na něj fusingový papír (vydrží max. 2-5 použití). Místo fusingového papíru jej můžeme posypat tenkou vrstvičkou separačního prášku. Nevýhoda prášku je ta, že se v některých místech sklo přichytne k podkladu, vytvoří takové špičky, které se musí strhnout brouskem. Na fusingovém papíru se to stát nemůže a vždy máme dno dokonale hladké. 

Na některou z těchto separačních možností položíme připravená skla a střepy. Dají se přilepit jakýmkoliv vteřinovým lepidlem (při pálení beze skvrny vyhoří). Opatrně přikryjeme víkem a vložíme na žáruvzdorné kostičky (součást balení pícky) do mikrovlnky. Nastavíme asi střední hodnotu a 10 minut. U větší pícky bude nutná vyšší teplota, ale při začátečnických pokusech zahájíme raději nižší teplotou. Doba pálení závisí přímou úměrou na objemu vypalovaného materiálu.

Celou dobu sledujeme přes sklo mikrovlnky dírku ve víku pícky. Jakmile uvidíme červené světlo, mikrovlnku otevřeme a pomocí rukavic na sekundu nazvedneme víko pícky. Pokud je sklo rozteklé, je dílo hotovo, pokud ne, víko přiklopíme a necháme na dalších 30 - 60 sekund dále péci a opět kontrolujeme. Můžeme kontrolovat i 10x, ničemu neublížíme. Víko zvedáme pomocí žárových rukavic, nebo rukavic s teflonovým povrchem. Po výpalu vyjmeme pícku z mikrovlnky a položíme na nehořlavou podložku (keram. dlaždice a pod.). Jakmile udržíme ruce na povrchu víka alespoň na chvíli, můžeme víko odklopit. Chládnutí trvá průměrně cca 1 hodinu.

POZOR! Každé sklo má rozdílné COE - tepelnou roztažnost. Při spékání musí mít vždy všechny kousky stejné COE, jinak ve výsledku vše popraská. Doporučujeme používat COE 85 které je kompatibilní s levným tabulovým sklem, COE 104 které se dá kombinovat s korálky, nebo COE 90, ke kterému existuje nejvíc doplňků.

Po prvním výpalu zjistíte, že to je velmi jednoduché a Hot Pot se Vám stane velmi oblíbeným pomocníkem. Výhoda oproti normální peci je ta, že za 1 - 2 hod (včetně chládnutí)  se můžeme radovat z výsledku.

Postup na videu YOU TUBE uvidíte např. zde:

nebo

a mnoho dalších návodů zde:

Nebyly nalezeny žádné výrobky.

Kategorie