Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Nahoru

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - NÁVODY / Křišťálová pryskyřice - základní návod

Křišťálová pryskyřice - základní návod.

Veškeré komponenty pro tuto techniku najdete na stránkách www.tvoreni.top, nebo konkrétněji ZDE.

Křišťálová pryskyřice je v podstatě obchodní název pro dokonale průhledné epoxidové a polyesterové pryskyřice. Ty se používají nejen na naše umělecké účely, ale méně čisté například na kamínkové podlahy a pod. 

Pro naše účely se hodí zejména takové pryskyřice, které nemají žádný zápach a tvrdnou 24 hodin, za tepla i 1 - 2 hodiny. Delší doba tuhnutí je naprosto nutná u složitějších tvarů, kdy je nutno aby vybublaly bublinky. Výborná pryskyřice je např. Gédeo, ale je zbytečně drahá. Na našich stránkách www.tvoreni.top najdete 3 druhy pryskyřice:

- zatékavá - dobřezatéká do drobných reliéfů a je nejméně náchylná na tvorbu bublinek
- klasik - hustější pryskyřice která "kopeček" a nesteče z okrajů podkladu - viz druhý obrázek
- stále pružná - i po zatvrdnutí zůstává měkká a pružná

  

Pryskyřici mícháme podle poměru uvedeného v návodu. V případě našich pryskyřic - zatékavé a klasik je to 3 díly složky A a 1 díl složky B. V případě stále pružné pak 1 : 1. Směs mícháme v kelímcích od jogurtu a pod., neboť z nádoby se zbytek prakticky nedá vyjmout a lze ji tedy použít jen jednou.

Lití pryskyřice do lůžka se zvednutými okraji:

1) Vyberte si "lůžko". Může to být přívěsek se zvednutými okraji, ale není to úplně nezbytné, protože pryskyřice při troše šikovnosti nepřeteče ani přes rovný kraj. Pro začátečníky však po vlastních zkušenostech rozhodně doporučujeme lůžko se zvednutým okrajem.

- šperky se zvednutými okraji u nás najdete ZDE

- můžete také zvolit kovové výseky, i když nemají zvednuté okraje, při troše zručnosti je můžete využít i pro zalévání pryskyřicí.

2) Vystřihněte si motiv dle zvoleného lůžka z fotografie (navrhněte si sami obrázek), z jakéhokoliv papíru. Nejvohdnější je fotografický, protože se hezky leskne.

3) Pomocí lepidla na decoupage (ve slabé vrstvě) přilepte vystřižený motiv na lůžko. Papír pak přelakujte nějakým lakem, v podstatě může být i lak na nehty. Pokud nepřelakujete zejména obyčejný papír, vyžere pryskyřice barvy a obrázek nebude pěkný. Fotografický papír a jinak leskem opatřený kvalitní papír nemusíte lakovat.

4) Namíchejte si pryskyřici s tvrdidlem dle návodu a zalijte pomalu přelakovaný motiv na lůžku. Pryskyřice vám sama vytvoří mírný kopeček. 

- Při míchání používejte jen plastové a dřevěné věci, které můžete po použití vyhodit. Šetřete si pro tyto účely kelímky od jogurtů, dřívka od nanuků, špejle apod.

5) Pomalu nalévejte směs pryskyřice s tvrdidlem na výrobek. Pokud máte lůžko bez okrajů, nalijte trochu pryskyřice doprostřed a pomocí párátka jemně pryskyřici rozprostírejte po lůžku.

6) Pryskyřice tuhne různě dlouhou dobu, některá až 24 hodin, některá jen 3 hodiny - držte se v tomto směru návodu. Čím více dáte tvrdidla, tím kratší dobu budete potřebovat pro vytvrzení. Pracovat se směsí můžete prvních 15-20 minut zcela bez problémů a v klidu. Jakmile začne tuhnout je sice měkká, ale pokud se ještě budete snažit něco upravit, zanecháte na povrchu nevzhledné mapy. Při tuhnutí byste měli výrobek něčím zhora zakrýt aby se Vám na něj neprášilo.

Základy bezpečnosti práce:

- POZOR: pryskyřice je zdraví škodlivá látka a je velmi hořlavá!
- používejte rukavice
- používejte respirátor a brýle
- nekuřte a nepracujte u otevřeného ohně
- při práci zajistěte přísun čerstvého vzduchu
- NENECHÁVEJTE V DOSAHU DĚTÍ!

Tipy a zkušenosti s pryskyřicí
Zalijte pryskyřicí své výtvory z FIMO či Cernitu! Do lůžka můžete vložit svůj výtvor z polymerových hmot (na e-shopu), celý přívěsek zapéci, přelakovat lakem a zalít pryskyřicí. Zalévat můžete i tvary vyražené z Cernitu pomocí razidla (viz návod). Efektních výsledků dosáhnete zejména pokud použijete metodu 3D.

Metoda 3D

Zpracujte jednu vrstvu (např vložte vyraženou ještěrku z Cernitu) proložte další vrstvou pryskyřice bez motivu, a pokračujte další vrstvou opět s motivem ještěrky. Každý motiv tak bude v jiné hloubce a získáte prostorový efekt. Mezi vrstvami musíte počkat až předcházející vrstva ztvrdne.

Kopeček

Pryskyřice sama Vám vytvoří malý kopeček. Nerozteče se po povrchu jako voda, má tendenci se držel při sobě a rozlévá se jen tam kam jí navedete například pomocí naklánění, nebo s pomocí špičky špejle. Pokud přece jenom přeteče (třeba až při tvrdnutí), můžete drobné nedostatky ošmirglovat. Nejdůležitější je pracovat na rovné ploše, aby Vám pryskyřice nestékala k jedné straně.

Broušení smirkovým papírem

Pryskyřici lze brousit a upravovat do požadovaného tvaru. Následně lze postupně používat jemnější a jemnější smirkové papíry. Do dokonalého lesku lze pak vyleštit pomocí leštící pasty. Podrobnější návod je v jiném návodu na těchto stránkách.

Odlévání do formy

Odlévejte v několika vrstvách a nechte zatuhnout, můžete to využít k tomu že do některé z vrstev vložíte třpytky, nebo namícháte barvu či drobné předměty a získáte tak pěkné vícerozměrné obrázky. Odlévání pryskyřice do forem popisujeme v jiném návodu na těchto stránkách.

Odlévání / zalévání ve vrstvách a bublinky

Zalévání ve vrstvách vám usnadní práci s pryskyřicí, v každé vrstvě se tak můžete snadněji zbavit bublinek. Mnohem snadněji než když nalijete pryskyřici rovnou ve vysoké vrstvě. Bublinky můžete buď propichovat párátkem a "usnadnit" jim tak cestu k povrchu, nebo jemně vyfoukat pomocí brčka. Foukáte-li na pryskyřici brčekem co možná nejteplejším dechem, měly by se bublinky uvolnit samy a stoupnout k povrchu.

Nebyly nalezeny žádné výrobky.

Kategorie