Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Nahoru

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - NÁVODY / Návod na výrobu domácího sýru typu Lučina

 

Recept obsahuje: jogurt a smetanu
500 ml jogurt selského typu (přírodní, bez škrobů, „sedlý“ a živý)
0,2 l sladké tučné smetany nebo polovina kelímku kysané smetany
cca 0,5 lžičky soli
A to je vše. Nyní obě ingredience smíchejte v misce. Poměr smetany a jogurt upravte zhruba v poměru 3:1 ve prospěch jogurtu. Použijete-li kysanou smetanu, bude výsledný sýr kyselejší, když do směsi nalijete sladkou hustou smetanu (tu ke šlehání), bude sýr jemnější a sladší. Osolte.
Varianta s kysanou smetanou: hodí se na pomazánky a slané pěny, na náplně, na namazání na chléb.
Varianta se sladkou smetanou: stejné použití jako první s kysanou smetanou, jen je možná více vhodná pro případné sladké úpravy do krémů alá „míša řez“, zmrzlin nebo ke smíchání se kakaem, vanilkovým cukrem nebo medem jako dezertu pro děti. Mnohem lepšího, než je kupovaný.
Je to ideální volba i pro cheescake nebo jako opravdu vydařená náhražka mascarpone v nejrůznějších dezertech. Ale i pro předpokládané sladké použití nezapomeňte sýr osolit, sůl potom v kombinaci s cukrem jen pozvedne báječnou sladkost a hedvábnost.
Jakpak si to ochutíme: klasika i kombinace sýrů
Jogurt smíchaný se smetanou můžeme už v tuto chvíli ochutit i bylinkami, plánujeme-li ho připravit rovnou s nějakou báječnou příchutí. Hodí se petrželka, pažitka, sekané olivy, chilli papričky nebo pepř pro pikantnější varianty a nemusíte se bát ani kombinovaných odvážných variací – už v tuto chvíli přidat i strouhaný výrazný sýr – strouhaný parmezán nebo nivu pokrájenou na kostičky. Vznikne tak nejen vytříbená chuť, ale i netypická mozaika.  Klasikou je také ochucení sušenou paprikou, nakrájenou šunkou, smaženou cibulkou nebo strouhanými ořechy. Pro první pokus ale můžete sýr udělat naprosto čistý.


Chce to trpělivost: přesně 24 hodin!
Jogurtovou směs vylijeme na jemné čisté plátýnko (můžete použít dětskou plenu, kousek prostěradla), kterým vyložíme jakýkoliv velikostně vyhovující cedník. Ten položíme na misku, do které začne v podstatě ihned odkapávat syrovátka. Opatrně zabalíme a můžeme jemně zatížit třeba malým talířkem. Nemusí to být nic velmi těžkého, to by nám jogurt začal vytékat po okrajích, jde jen o to, vyvinout lehký tlak na směs tak, aby syrovátka rychleji odkapala.
Uložíme do chladničky a čas od času vylijeme syrovátku.
Přesně za 24 hodin je hotovo.
Hmota má pevnější konzistenci podobnou přírodnímu sýru. V tuto chvíli s ním můžeme jakkoliv dál pracovat.
Super tip: s tvarohem na brambory!
Pokud tuhle dobrotu smícháte s obyčejným tvarohem, přidáte kousek dobrého másla a přidáte horké právě uvařené nebo upečené brambory, vznikne večeře s doslova božskou chutí!
Můžu použít i domácí jogurt z jogurtovače?
Ano, ale ten bývá kyselejší, takže pro hedvábný dojem výsledného výrobku je dobré použít sladkou smetanu. Domácí jogurt je také řidší, takže budeme mít více syrovátky a sýru o něco málo méně.
Je to český vynález?
Nikoliv, postup výroby je velmi podobný a samozřejmě už byl objeven. Labneh neboli Laban, je název sýru, který vyrábí Libanonci a jeho výroba je známá i v Arábii. Jde o velmi populární domácí výrobu a jejich měkký čerstvý sýr vyráběný z jogurtu je proslulý. V Libanonu ho ale v plátýnku zavěšují a nechávají vykapat v prostoru. Skladuje se na chladném místě a vydrží čerstvý zhruba týden.
Libanonci ho servírují vytvarovaný do bochánku, pokapaný olivovým olejem, poprášený sušenou mátou a ozdobený řeckými černými olivami. Servíruje se s pita chlebem.

Nebyly nalezeny žádné výrobky.

Kategorie