Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Nahoru

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - NÁVODY / Ozdoby a šperky z COLORPLASTU

Colourplast je nová technika, kdy se malé barevné granulky vyskládají do určitého tvaru a následně se speče v troubě při cca 200°C 10 - 15 minut. veškeré materiály které jsou pro tuto techniku potřeba je možno zakoupit v našem e-shopu www.svicky.net nebo konkrétněji ZDE.

3 nejjednodušší možnosti ohraničení jsou:

1. vysypání ornamentu do Lukoprenové formy
2. vysypání do plechové ohrádky - nejjednodušší do vykrajovátek
3. vysypání do ohrádek z pásků skla na skleněné destičce

1. vysypání ornamentu do Lukoprenové formy.
POZOR - bohužel nelze použít formu z žádného jiného materiálu, například vysokopevnostního silikonu RTV. Přesto že snášejí vysoké teploty, uvnitř obsahují bublinky, které se teplem roztahují a forma se začne trhat. Navíc nepříjemně páchne. 
Granulky vsypeme do formičky a spečeme v troubě při teplotě cca 200°C 10 - 15 minut. Spékání hlídáme a pokud se vytvoří na povrchu hladká hladina, vypneme troubu, otevřeme a necháme vychládnout.
Pokud se nám stane, že je povrch matný, nebo obsahuje různé kazy, můžeme vše opravit zafoukáním horkovzdušnou pistolí. POZOR! Ozdobu musíme mít položenou na nehořlavé podložce - např. dlaždici a pod. Aby ji proud vzduchu neodfukoval, přidržíme ji pinzetou, kleštičkami a pod.

   

  

2. vysypání do plechové ohrádky - nejjednodušší do vykrajovátek.
Vykrajovátko položíme na plech, skleněnou tabulku, hladkou dlaždici a pod. Materiál musí snést teplotu 200°C. Jako podklad můžeme položit zmačkaný alobal, či jinou fólii. Pokud je potištěná, je nutno nejprve vyzkoušet, zda barva snese teplotu 200°C. Pro obarvení alobalu můžeme použít vypalovací barvy např. ZDE. Do vykrajovátka na dno můžeme také vkládat různé korálky, skleněné nebo kovové kuličky, drtě a pod.
Po spečení se zpravidla plast uchytí na plech vykrajovátka a vytvoří nepěkné ostré okraje. To je ale možno snadno napravit zafoukáním horkovzdušnou pistolí.

   

  

Na srdíčku je dobře vidět hladký okraj vytvoření zafoukáním horkovzdušnou pistolí.

 

Pokud jako podklad alobal, po dokončení se pravděpodobně odlepí. Bude nutno ho k srdíčku přilepit - např. samolepkovým lepidlem, Kores tyčinkou a pod. 

3. vysypání do ohrádek z pásků skla na skleněné destičce.

Vzhledem k tomu, že při vypalování je vše vystaveno vysokou teplotou, je možno ohrádku vytvořit jen z nehořlavého materiálu. S velkou výhodou se dá využít skleněných pásků, obloučků a pod. pásky si nařežeme ze skla tl. 2 - 3 mm. následně vyskládáme do zvoleného tvaru. Pokud chceme udělat uvnitř otvor, musíme počítat s tím, že středové sklíčko budeme muset rozbít, abychom ho dostali ven. Sklíčka ke skleněné podložce lehce přilepíme např. samolepkovým lepidlem, Kores tyčinkou a pod. Uděláme jen malé body, aby se po vypálení daly snadno odlepit. Následně postupujeme jako v předchozích postupech.

  

A nakonec ještě pár obrázků, co vše se dá z Colorplastu udělat:

     

 

 

Nebyly nalezeny žádné výrobky.

Kategorie