Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Nahoru

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - NÁVODY / NÁVODY NA RUČNÍ VÝROBU SVÍČEK - základní návody / Výroba řezaných svíček

Výroba řezaných svíček: 

Veškeré komponenty pro tuto techniku najdete na stránkách www.svicky.net , nebo konkrétněji ZDE.

Výrobu řezaných svíček doporučujeme jen osobám s velkými zkušenostmi při výrobě svíček a také těm, kteří již bez problému zvládli techniky tvarovaných svíček z naší publikace "Svíčky - nové techniky". V opačném případě zanořujte svíčku pouze do čiré směsi bez barev, abyste ji mohli po počátečních nezdarech rozpustit a začít znovu.
 

 


Nejprve si musíme odlít základní svíčku. Firmy, zabývající se profesionální výrobou řezaných svíček mají pro ně spoustu druhů forem. My zpočátku můžeme využít některou z našich forem - například šesticípá hvězda (může být i zkrácená uřezáním), nebo hvězdicový jehlan (odlitý jen např. do dvou třetin). Do budoucna si budeme muset nechat vyfrézovat vlastní modely, na které následně odlijeme formu. Základem je téměř vždy válec či komolý jehlan s půdorysem šesticípé hvězdy. Dají se ale řezat svíčky všech tvarů, chce to pouze vymyslet zajímavé kompozice a tvary.

Základní svíčku odlijeme ze směsi cca 95% kvalitního parafinu (Čína, Maďar, Rus - Lukoil) a 5% Canditivu z naší nabídky, či jiného aditiva (přesná složení jsou uvedena v naší výše uvedené knize). Zásadně nesmíme používat stearin.  Po té držíme za knot a namáčíme do stejné směsi s aditivem s rozpuštěnými barvami do svíček. Zde je lepší použít jasnější a výraznější pigmentové barvy. Pozor, pigmentové barvy ale dusí knot a svíčka pak špatně hoří. Proto je používáme jen na vrchní vrstvy víčky, v žádném případě je nesmíme dávat do těla svíčky. (Tyto barvy máme rovněž v nabídce). Barevné směsi máme rozpuštěné ve válcích v hrnci s horkou vodou. Teplota jednotlivých barev by se měla pohybovat okolo cca 85°C. Mezi každým namočením zanoříme do studené vody, aby se předchozí vrstva ochladila. Vody se bát nemusíme, na svíčce nedrží a steče zpět do nádoby. Celkově se ale svíčka postupně prohřívá do hloubky, takže je možno ji šikmo řezat a tvarovat nejrůznější vzory. Je nutno pracovat rychle, aby nestačila vychládnout. Pak už by se nařezané plátky lámaly. Rovněž by se lámaly, pokud bychom použili svíčkové směsi se stearinem.

Tvořítka a dláta na řezané svíčky zatím nikdo na trh nepřinesl, ale je možno si je vyrobit podle potřeby z proužků plechu, který zohýbáme do potřebných tvarů a zabrousíme.

Pro bílou vrstvu můžeme použít bílou pigmentovou barvu z naší nabídky (viz odkaz "Barvy do svíček a gelů"), rozhodně ji ale nelze přidávat do základní svíčky - obsahuje práškové barvivo, které by dusilo knot při hoření.

Po zatuhnutí můžeme svíčku zanořit do liholaku nebo akrylových vodou ředitelných akrylových glazur (lesklá a matná) a následně ještě přizdobit dekoračními předměty. Akrylové glazury i liholak je možno nově zakoupit na těchto stránkách níže pod odkazem "Laky, barvy a lepidla na svíčky.".

Zde můžete shlédnout názorné video:
http://www.youtube.com/watch?v=Do9A9usP9Sk  

Metodou řezaných svíček ovšem můžeme udělat i jiné než klasické, všeobecně známé:

 

Nebyly nalezeny žádné výrobky.

Kategorie