Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Nahoru

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - NÁVODY / Jak vytvářet figurky a předměty z umělého kamene

Návod na výrobu plastik a figurek z umělého kamene.

Veškeré komponenty pro tuto techniku najdete na stránkách www.svicky.net , nebo konkrétněji ZDE.

  

Výroba figurek z umělého kamene je velmi jednoduchá. Nejprve si řekneme, co budeme potřebovat: 

1. FORMA - nejlepší formy pro výrobu umělého kamene jsou formy silikonové, lukoprenové, nebo vyrobené z jiného pružného materiálu. Zajistíme si tak snadné vyklopení z formy. Velkou nabídku hotových forem naleznete ZDE, komponenty na výrobu forem ZDE.

2. PLNIVO - plnivo je materiál, který vytvoří strukturu a zaplní celou hmotu výrobku. Používáme nejlépe různé jemné písky - některé máme v nabídce, pokud chceme vytvořit úplně hladkou strukturu, používáme úplně jemné materiály - např. mletý vápenec - možno zakoupit ZDE. Materiály jako sádru, plavenou křídu a pod. nepoužívejte, s ní to nefunguje. Výrobky na dalších fotografiích jsou z písku z naší nabídky frakce 0 - 0,5 a 0,5 - 1 mm s přidanou barvou, nebo přímo z barevného písku - viz níže.  Hrubost použitého písku určuje konečnou strukturu výrobku. Pokud chceme, aby výsledná figurka byla lehčí, lze jako plnivo použít velmi jemné piliny, či jiné jemně drcené materiály. Písky různých frakcí lze zakoupit na našich stránkách ZDE

3. POJIVO - způsobuje spojení zrnek písku dohromady. Na obrázku je použit Polyester 109 (máme v nabídce ZDE). Tento dvousložkový materiál se používá na výrobu laminátových výrobků - např. kánoí, kajaků a pod. Jeho výhodou je, že po zatuhnutí dokonale zprůhlední a není vidět. Navíc, rychle tuhne, takže po 2 - 3 hodinách můžeme odformovat. Nevýhodou je, že při zpracování silně páchne a výsledná figurka je dosti tmavá, v případě použití bílého písku bez barvy je šedá (viz fotografie nahoře). Obdobným způsobem by se zachovala různá disperzní lepidla. Můžeme vyzkoušet např. Dispercol a pod. Tyto materiály jsme ale sami ještě nezkoušeli. 

Jiným druhem pojiva je cement (nejlépe bílý) a sádra. V případě použití sádry dosáhneme rychlejšího ztuhnutí, avšak menší pevnosti než v případě cementu. V případě bílého cementu (možno zakoupit ZDE) máme velmi dobré zkušenosti. Výsledkem jsou krásné bílé figurky s tvrdostí a pevností betonu, vhodné i do venkovního prostoru (mrazuvzdorné), viz fotografie se sovou - dole. Poměr cementu k písku volíme 1 : 3 - hmotnostní. Můžete použít písky které nabízíme také na této stránce. Nejsvětlejší výsledek (skoro bílý) je při použití vápencového písku 0,5 - 1 mm, dále pak s křemičitým pískem 0 - 0,5 mm a nejtmavější s vápencovým pískem 0 - 0,5 mm. Vody dáváme tolik, aby hustota připomínala řidší jogurt. Čím více vody dáme, tím je výsledná pevnost hotové figurky menší. A to dost výrazně! Na druhé straně, pokud je licí směs příliš hustá, získáme sice velkou pevnost, ale hmota těžko zatéká do jemnějších reliéfů, čímž je náchylnější na vznik bublin. Naléváme proto po troškách a dobře vibrujeme (klepeme o stůl). Pokud máme velkou formu, můžeme ušetřit materiál tak, že do středu dáváme kousky rozbité cihly a pod. Odformovat lze druhý, lépe třetí den od nalití.
Jedinou nevýhodou těchto pojiv je skutečnost, že je vidět mezi zrny písku a tudíž je lze použít pouze v případě, kdy nám to nevadí. 

    

4. BARVIVO - používáme zásadně práškové pigmenty (máme v nabídce ZDE). Dají se dobře míchat, čímž vznikne nekonečná škála odstínů. Můžeme ale použít již obarvené písky,  v našem e-shopu ZDE

 

A nyní si napíšeme, jak namíchat směs. Použijeme písek frakce 0,5 - 1 mm a jako pojivo Polyester 109. Použití jiných materiálů je obdobné a je ho vždy nutno vyzkoušet: 

Do kelímku např. od jogurtu nalijeme cca 1 cm polyesteru. Do něj nasypeme písek a rozmícháme. Konzistence musí být taková, aby hmota již skoro netekla. Následně přidáme barvivo. Musíme mít na mysli, že konečný odstín bude jiný, proto poměry vždy dopředu zkoušíme a zapisujeme si. Jako poslední složku přidáme tvrdidlo - 2% objemu polyesteru. Dávkujeme pipetou, obdobně jako v lukoprenu. Dobře rozmícháme a natlačíme do formy. 

Při použití sáder a cementu jako pojiva musíme dbát na to, že směsi mají tendenci ke tvorbě bublin. V takovém případě používáme při nanášení štětec - postup je uveden ZDE.

Abychom ušetřili materiál, doporučuji následující fígl. Máme li dvoudílnou formu, natlačíme materiál pouze v tenké vrstvě do obou půlek. Musíme ale přesně po okraj. Po zatvrdnutí půlky slepíme k sobě (například stejnou směsí) a vnitřek zalejeme levnější sádrou. 

Nebyly nalezeny žádné výrobky.

Kategorie