PRÁCE SE SÁDROU
Než začneme pracovat se sádrou, je nutno vědět dvě dúležité vlastnosti sádry.
-
První je ta, že při tuhnutí se sádra dosti silně zahřívá.
-
Při tuhnutí se sádra mírně roztahuje (Pokud jí nalijeme např. do větší keramické nádoby, je téměř jisté, že praskne. Dá se tomu zabránit vložením kousků polystyrenu (které ale musíme nějak přichytit nebo například přidržet špejlí, aby nevyplavaly). Ty pak vnitřní pnutí v sádře vykompenzují.)
DRUHY SÁDER:
Vzhledem k tomu, že sádra je základním pomocníkem v oboru stomatologie, existuje nepřeberné množství druhů, což je ovšem pro nás modeláře velkou výhodou. Důležité je se ale v těchto druzích vyznat. Tvrdost a pevnost sáder se určuje podle tříd - II - IV. Pro běžnou praxi si vystačíme s klasickou bílou sádrou štukatérskou (modelářskou) tř. II a některou z tvrdších sáder, např. Mramorit nebo HINRIDUR, obě tř. III., možno zakoupit ZDE. Nabízíme i sádru IV třídy Ortotypo, která je ze všech nejtvrdší a pevností se blíží betonu.
Sádry mají vcelku velký sklon ke tvorbě bublin, proto je nutno zkoušet, která bude pro naši potřebu nejvhodnější.
POSTUP PŘI PRACOVÁNÍ SE SÁDROU:
Nejprve je nutno se zamyslet, zda není nutno formu nebo model (podle toho na co budeme sádru potřebovat) opatřit separačním nátěrem. Nejlepší separátory jsou - mýdlová voda, olej, parafínový separátor. Vždy ale není nutný, zajména pokud sádru lijeme na silikonový materiál.
Do kelímku či jiné pružné nádoby si nalejte o něco méně vody, než budete potřebovat na odlitek. Následně vsypávejte sádru do doby, až se nad hladinou vytvoří kopeček, který se již nechce propadnout. Směs rozmíchejte a případně přisypte ještě trochu sádry tak, aby jste dosáhly konzistenci šlehačky (neušlehané :-)). Můžete také použít poměr daný výrobcem - 60 ml vody na 100 g sádry. Následně vylijte do formy, příp. nalejte na model. Pracujte rychle, doba zpracovatelnosti je 5 - 6 min.
POZOR! Ani ta nejlepší sádra nemůže zaručit, že nevytvoří na povrchu modelu bublinky. Jsou dvě možnosti, jak si s nimi poradit.
Doporučujeme tento postup. Před nalitím nejprve štětcem namočeným v sádře vytřeme formu (nebo natřeme model) a vetřeme do záhybů a do skulin. Následně zalijeme formu až povrch. Nevýhoda této metody je v tom, že musíme pracovat opravdu rychle a pak ještě rychle vymýt štětec, aby v něm sádra nezatuhla. V případě větších modelů můžeme pracovat na dvakrát, nejprve si namícháme trochu sádry na nátěr štětcem a následně teprve větší množství na zalití. Pokud nedojde k delšímu časovému odstupu než 15 - 30 minut, obě vrstvy se dobře spojí.
Následně potom ihned po nalití klepat s formou (nebo celým modelem i s podložkou) až vyženeme další bublinky, které se utvoří bezprostředně nad prvním nátěrem.
Pokud sádru používáme ne jako odlitek, ale naopak jako formu pro odlévání keramické licí hmoty, silikonu a pod, můžeme postupovat s využitím ohradníků:
Ohradníky můžete vytvořit např. ze dřeva, nebo jako my z hliníkových profilů, ale zatižte je, neboť sádra je může odplavit.
Sádra se dá velmi úspěšně opracovat dláty, nožem, smirkovým papírem a pod. Pokud se někde vyštípne víc než chceme, nebo chceme opravit vzniklou bublinu, dá se opravit kapkou čerstvě namíchané sádry, která se dobře spojí s podkladem a po zatvrdnutí se dá opracovat.
POZOR! Nikdy nevylévejte zbytek tekuté sádry do odpadu! Vždy nechte zbytek zatvrdnout v nádobě a následně vyhoďte do koše.
Nebyly nalezeny žádné výrobky.