Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Nahoru

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - NÁVODY / Leptání skla / Leptání skla

CO JE LEPTÁNÍ:

Leptání skla je stará technologie, která přišla z Anglie. V minulosti byla jednoduchou náhražkou broušeného skla. Leptaní skla se rozšířilo po celé Evropě pro svoji jednoduchost při vytváření trvalých dekorů na sklenice, ale také okna nebo vstupní dveře. Ve dvacátém století leptání skla nahradila ještě levnější a rychlejší technologie pískování. Lept skla tak přešel do uměleckých řemesel. Díky naším leptacím krémům, kapalinám, pomůckám a novým dostupným technologiím výroby šablon je možné vytvářet umělecké dekorování skla i doma.

Rozlišujeme dva druhy leptu a to lept pozitivní a negativní. Pozitivní lept znamená, že na skle je vyleptán motiv a okolní sklo je čiré. Negativní lept přesně opačně, motiv je čirý a okolní sklo leptané. Tyto dvě techniky lze také kombinovat.

VÝBĚR SKLA:

Leptat lze každé "pravé sklo" což znamená sklo vyrobené z SiO2 (oxidukřemičitého) obsaženého v křemičitých píscích. V dnešní době jsou v prodeji levná "nepravá skla" vyráběná ve velkém především v Číně (např. sodná). Lze je sice zakoupit za pár korun v  hypermarketech, ale nic na ně nevyleptáte, protože kyselina fluorodíková obsažená v pastách a kapalinách leptá pouze sklo a materiály ve kterých je obsah SiO2 minimálně 70% až 80%.

CO LZE LEPTAT:

K dekorování leptem lze leptat křemičité sklo a keramiku glazovanou křemičitými glazurami. Vyleptaný motiv na skle nebo glazuře je trvalý a nelze jej odstranit.

JAK LEPTAT VZORY:

Vytvářet jednoduché leptané vzory na skle lze zakoupením již vytvořených voskových nebo fóliových šablon. Postup leptu ZDE

JAK VYTVÁŘET VLASTNÍ VZORY:

Vytvořením vlastních šablon ze samolepící tapety, samolepící fólie nebo voskové fólie je možné vytvářet naprosto přesné a znovu využitelné šablony pomocí grafických programů ve svém počítači. Vytvořené motivy pak pomocí plotru snadno vyřežete do samolepící fólie. Tímto způsobem lze snadno a levně vyleptat sklenice k narozeninám, vytvořit leptané popisky zavařenin, koupelnových skleniček, světel, skleněného nádobí nebo firemních předmětů a také můžete jednoduše vyleptat motivy na skla aut.

Pro vytvoření originálního a jedinečného leptu, který má blízko k broušenému sklu, je nejlépe použít transparentní voskový krycí lak na sklo. Lak je transparentní a můžete pod sklo vložit předkreslenou šablonu na papíře. Návod ZDE.

JAK KOMBINOVAT BARVU A LEPT: (barevné gravírování)

Vetřením barvy do vyleptaného dekoru nebo jeho částí můžeme získat zajímavý efekt. Je nutné použít kvalitní vypalovací barvy. Nevýhodou je, že málokterá barva je trvalá a vydržela by např. několikanásobné mytí v kuchyňské myčce.

JAK VYTVÁŘET STÍNOVANÝ LEPT:

Pro vytvoření stínovaného leptu (podobně jako tužkou) je potřeba mít více zkušeností, ale v podstatě jde o prokládání vytvořených šablon a délku působení leptacího krému nebo kapaliny.

CO VŠE LZE VYTVÁŘET:

Leptáním skla nemusíme vytvářet jen vzory na skleničkách či glazovaných nádobách, ale také můžeme matovat korálky a skleněné kameny pro výrobu šperků, vytvářet dekory na kuchyňských či vstupních dveřích, vytvářet zajímavé vitráže kombinací leptaných skel a čirých skel nebo třeba vánoční baňky.

TIPY A RADY:

- pokud bydlíte např. v navštěvovaných turistických oblastech, vytvořte si v PC motiv, který charakterizuje Vaši oblast (krajinu, hrad, zámek, zříceninu). Motivy vyřežte na domácím plotru a přenášejte leptem na sklenice, skleněné talíře nebo hrnky a pod., vytvoříte tak zajímavé zboží pro turisty.

- svatby jsou ideální akcí k vytvoření skleniček pro novomanžele či hosty.

Nebyly nalezeny žádné výrobky.

Kategorie