Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Nahoru

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - NÁVODY / PRÁCE SE DŘEVEM / Výroba dřevěného rámečku

VÝROBA DŘEVĚNÉHO RÁMEČKU
 
Veškeré komponenty na výrobu najdete na stránkách www.svicky.net a nebo konkrétně ZDE.

 
V první řadě budeme potřebovat lišty, které můžeme nakoupit v našem e-shopu.
Pro začátečníky doporučujeme zvolit širší lišty. My naopak v tomto návodu použijeme tenké lišty.
Najprve si musíme rozhodnout, jaké vnitřní rozměry zvolíme. My jsme zvolili možnost, kdy se dá zarámovat klasický formát A4 (210 x 297 mm), tedy vnotřní rozměry o něco větší - 23 x 32 cm. Délku měříme ve vnitřním koutu lišty.
Následně si rozměry nakreslíme na lišty a nařežejeme. Je nezbytně nutné použít úhlové vedení pily, aby byl řez přesný a spoj pevný. Řežeme pohledovou stranou rámečku nahoru, tak jak je vidět na obrázku.

Následně poskládáme lišty k sobě a z rubové strany rohy přelepíme pevnější lepící páskou. Je nezbytně nutné, aby byly hrany obou lišt těsně u sebe. Následně rámeček otočíme lícovou stranou nahoru, postupně rozvíráme škvírky a špičkou nože vsuneme lepidlo. Pokud trochu vyteče, setřeme vlhkým hadříkem. Následně rámeček otočíme, položíme na vodorovnou podložku a slepíme stejnou páskou i z druhé strany. Je naprosto nutné použít lepidlo Dispercol . Toto je lepidlo určené výhradně na dřevo a je tak pevné, že pokud se snažíme zaschlý spoj zlomit, zlomí se jinde, nikoliv ve spoji. Někdy nás může prodavač v drogerii přesvědčovat, abychom si koupili Herkules, že je to stejné. Toto je ale základní chyba. Nemá zdaleka tak vysokou pevnost a rámeček by se nám rozpadl.

 

Nakonec ještě zkontrolujeme pravý úhel a necháme lepidlo zatuhnout alespoň 12 hodin, před sestavováním se sklem raději 24 hodin. Přesto že rohy drží jen lepidlo, nemusím se obávat, rámeček bude držet pevně pohromadě. Nátěr rámečku doporučujeme dělat lihovými mořidly, následně přešmirglovat co nejjemnějším smirkovým papírem a nalakovat jakýmkoliv (nejlépe vodou rozpustným) bezbarvým lakem.
Následně si uřežeme sklo s rozměrem o 1 - 2 mm menší než vnitřní rozměr rámečku. Hrany zabrousíme žlutým Diaflexem, abychom se později při manipulaci nepořezali.

Nebyly nalezeny žádné výrobky.