Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Nahoru

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - NÁVODY / BYLINKY / BYLINKY - návody na výrobu čajů, odvarů, tinktur, mastí apod.

BYLINKY A JEJICH ZPRACOVÁNÍ
 
Veškeré komponenty na výrobu najdete na stránkách www.svicky.net a nebo konkrétně ZDE.

 

ČAJE A VÝLUHY V HORKÉ VODĚ:
Čaj je základní a nejjednodužší způsobům, jak lze byliny připravovat.Můžeme je připravovat jako léky na jim určená onemocnění nebo vychutnat jen jako chutné, nebo uvolňující a posilující čaj. Poměr je zpravidla jedna polévková lžíce sušené byliny na 250 ml čaje. Byliny se zalijí horkou vodou, která právě přestala vřít. Následně se nechá cca 10 minut vyluhovat.V případě použití čerstvých bylin můžeme použít stejné dávkování i dobu vyluhování. Jako čaj se připravují měkké bylinné části - květy, listy, drcené natě. Denní léčebná dávka čaje se pohybuje zpravidla mezi 500 až 750 ml, při urologických potížích bývají dávky vyšší.
Čaje se podávají většinou neslazené a nalačno. Při míchání různých bylin je nejprve nutno si ověřit, zda je toto složení všeobecně známé a doporučené. Čaje je možno míchat s odvary, pokud je některá k bylin z tuhých částí, viz dále.
 
ODVARY:
Odvar vaříme z tužších částí bylin, jako jsou například kůry, plody, bobule, kořeny. V některých případech se ale může jednat měkké části, pokud u některých bylin louhování v horké vodě nestačí, nebo v případě použití, kdy se doporučuje bylinku povařit.
Bylinky vaříme ve stejném poměru s vodou jako čaje po dobu cca 10 minut.  Poté se nechá ještě 10 až 15 min vyluhovat a scedí se.  
 
VÝLUHY VE STUDENÉ VODĚ (MACERACE):
Některé byliny naopak nelze vařit a vadilo by jim i luhování v horké vodě. Jedná se například o kozlík lékařský, kostival lékařský apod. Ty obsahují slizy, které by se horkou vodou zničily. Dále pak byliny, jako je např. jmelí bílé, jež obsahují látky, které se teplem rozkládají a ztrácejí účinek. Cca 25 g byliny zalijeme 500 ml vody a necháme 8 až 10 hodin louhovat.
Následně směs scedíme přes cedník a užíváme studené nebo zahřáté, ale maximálně na 30° C.
 
TINKTURY:
Tinktury vyrábíme naložením bylin v lihu. Metoda se používá zejména pro byliny, jejichž některé složky nejsou rozpustné ve vodě, nebo v případě, kdy chceme aby výluh dlouho vydržel, aniž by se zkazil. Líh má konzervační charakter a tinktura pak vydrží až 2 roky. Vyrobíme ji tak, že jeden hmotnostní díl drogy zalijeme 5 hmotnostními díly lihu o koncentraci 60 až 70%.  S úspěchem lze ale použít vodku, nebo slivovici, která má větší obsah alkoholu. S úspěchem se dá také použít ocet, který má rovněž konzervační účinky. Při pokojové teplotě necháme 7 až 14 dní vyluhovat. Poslední den slijeme vzniklou tekutinu a přefiltrujeme přes filtrační papír (stačí filtr do kávovaru). Při přípravě tinktury z čerstvých bylin se místo pěti hmotnostních dílů lihu dají pouze čtyři. Lím je lehčí než voda, proto půl litru 60% lihu váží cca 400 g. Tinktura se obvykle užívá třikrát denně, v množství 20 až 25 kapek. Bereme ji buď na lžičku a zapíjíme vodou anebo ji nakapeme do vody či čaje. Alkohol před užitím lze odstranit tak, že tinkturu nakapeme do horké vody nebo čaje a necháme vychladnout. Po dobu chladnutí se alkohol odpaří, zůstanou pouze účinné látky. Tinktury lze ale s úspěchem používat i ke vnějšímu použití na hojení ran apod.
 
MASTI:
Masti se vyrábí tak, že do roztaveného masťového základu (možno koupit v lékárně), nebo do čistého vepřového sádla namočíme bylinky tak, aby byly zcela ponořené. Následně vaříme. Je ale nutno mít v úvahu, že tuky můžeme zahřát na mnohem větší teplotu než vodu. Z tohoto důvodu je nutno vařit na mírném plameni a pokud máme ponorný teploměr tak měřit teplotu, aby směs neměla teplotu vyšší jak 100°C. Měkké části bylin a drcené natě vařime asi hodinu, tuhé byliny - kořeny, bobule, kůry a pod. druhý den ještě další hodinu.
Následně zcedíme přes velmi jemné síto (koupíme např. ZDE), nebo hrubší plátno.
Mast uchováváme v krabičce v ledničce rok i více.
 
OLEJE:
Oleje vyrábíme tak, že byliny namočíme do oleje - nejlépe lisovaného za studena asi tak na měsíc a následně zcedíme. Touto studenou cestou ale bylina nemusí předat oleji všechny cenné látky, proto ji v domácích podmínkách připravujeme jen u sovědčených bylin.
 
SIRUPY:
Sirupy vyrábíme z roztoku cukru s vodou, nebo lépe s medem. Pro dobrou konzervaci je nutno udělat roztok dosti hustý (asi jako kvalitní sirup z obchodu). Po té do něj přidáme macerát (odvar nebo studený výluh) nebo tinkturu. Pokud se tím roztok zředí, je nutno opět dohustit cukrem nebo medem. Pro zlepšení chuti je možno vymačkat citron.
 
LÉČIVÁ VÍNA:
Léčivá vína se připravují tak, že příslušná bylina se nechá louhovat v bílém nebo červeném víně. Poměr je podobný jako při přípravě čaje, odvaru nebo macerátu. Po cca osmi dnech macerace se víno scedí a užívá 2 až 3x denně v dávkách 50 až 100 ml.
U takto upravených vín je výhoda, že léčivé látky tělo lépe a snadněji vstřebává, tudíž jsou více účinné.
 
KADIDLA:
Kadidlo je jakákoliv směs rostlin nebo bylin, která se spaluje na žhavé ploténce, nebo nechává doutnat na dřevěném uhlí. Vonné tyčinky jsou také kadidla, s tím rozdílem, že se spalují samy o sobě, bez použití dřevěného uhlí. Pro přípravu kadidla vyberte vhodné byliny (nemělo by jich být více než devět) a rozdrťte je v hmoždíři. Samotná směs, kadidlo, se pálí na dřevěném uhlí nebo na rozpálené železné ploténce na sporáku nebo na kamnech. Během vykuřování, přidávejte vždy po několika minutách malé množství dalších bylinek. Kadidla většinou nemají výrazné léčivé účinky, ale příjemně voní, uvolňuje psychické napětí a provoní celý byt. Hodí se také k meditacím, pití čaje apod. Nejkrásnější je zpříjemněni vánočních svátků k povýšení sváteční atmosféry.
 
Nebyly nalezeny žádné výrobky.