Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Nahoru

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - NÁVODY / BYLINKY / Abecední seznam BYLINEK které je možno objednat na www.svicky.net

Všechny zde uvedené bylinky je možno objednat např. na stánkách www.svicky.net, konkrétně ZDE

Badyán plod (Badyan fructus)

Obrázek k výrobku 811 - Badyán plod (Badyan fructus)

Vnitřní užití: Čaj z badyánu příznivě působící při kolikách a revmatizmu. St, Re

Vaření: Badyán je koření, které vůní připomíná anýz. Používá se do perníku, švestkových povidel, hruškového kompotu, ale také k aromatizaci čajů a grogu. 

 

Bazalka pravá nať (Ocimum basilicum)

Obrázek k výrobku 813 - Citronová tráva (Cymbopogon citratus (DC) Stapf)

Vnitřní užití: Bazalka se používá při poruchách trávicího ústrojí, podporuje činnost žaludku a chuť k jídlu. Čistí močové ústrojí, proto se užívá při zánětech močových cest a močového měchýře. V lidovém léčitelství se využívá ke zklidnění, je vhodná i při bolestech hlavy, vyčerpanosti a při některých formách depresí.

Vaření: Bazalka se používá při poruchách trávicího ústrojí, podporuje činnost žaludku a chuť k jídlu. V gastronomii se používá jako výtečné a nenahraditelné koření.

Bez černý květ - řezaný (Sambuci flos c.s. cs)

Obrázek k výrobku 814 - Bez černý květ - řezaný (Sambuci flos c.s. cs)

Vnitřní užití: Pití většího množství horkého bezového čaje působí potopudně, doporučuje se proto při nachlazení a horečnatých nemocech. Někdy se zmiňují močopudné vlastnosti a schopnost zvýšení vyměšování hlenu z průdušek.

Vnější užití: Zevně lze květ bezu užít v kloktadlech a pro svou příjemnou vůni i v koupelích.

Bez černý plod (Sambuci fructus s.st.)

Obrázek k výrobku 843 - Bez černý plod (Sambuci fructus s.st.)

Vnitřní užití: lidové léčitelství je doporučuje podávat pouze tepelně upravené při nemocech z nachlazení, revmatických bolestech a bolestech nervového původu. Syrové lze použít jako projímadlo, avšak pouze v malém množství. Syrové plody ve větším množství vyvolávají nevolnost a zvracení.

Vaření: Plody bezu jsou bohaté na vitaminy a minerální látky, používá se na výrobu vín, šťáv, čajů a likérů

Borovice lesní – výhonky (Pinus sylvestris)

Obrázek k výrobku 844 - Borovice lesní – výhonky (Pinus sylvestris)

Vnější užití: Používá se jako přísada do koupelí proti revmatickým potížím a vyčerpanosti. Někdy se využívá nálev či sirup při kašli.

Bříza bělokorá list (Betula pendula)

Obrázek k výrobku 846 - Bříza bělokorá list (Betula pendula)

Vnitřní užití: Drogou jsou listy. Působí močopudně. V lidovém léčitelství se podává i při kožních vyrážkách. Často bývá součástí jarních "očistných" kůr. 

Vnější užití: Může se přidávat do bylinných koupelí jako pomůcka při kožních vyrážkách. Příznivě působí jako odvodňující prostředek zejména při otocích. Má silné antirevmatické účinky. Výluh se používá jako čistící prostředek uvolňující ucpané póry. Podporuje regenerační schopnost kůže. 

Chinin kůra (Chinae cortex)

Obrázek k výrobku 855 - Chinin kůra (Chinae cortex)

Vnitřní užití: Chininem se léčí hlavně komplikované formy malárie, neboť součastné kmeny původce malárie mají vůči ostatním prostředkům rezistenci. Chinin také pomáhá při noční křeči v lýtku. Používá se také při nechutenství, trávicích potížích a nadýmán. Chinidin, další alkaloid v kůře, účinkuje proti určitým poruchám srdečního rytmu.

Vaření: Používá se pro výrobu nápojů a v likérnictví.

Chlorella (Chlorella)

Obrázek k výrobku 856 - Chlorella (Chlorella)

Vnitřní užití: Sladkovodní řasa Chlorella je skvělý detoxikant, stimulující imunitní systém, posilující pohlavní funkce a díky unikátní složce chlorella růstovému faktoru posiluje obrannyschopnost organismu a regeneraci jeho buněk, upravuje hladinu cholesterolu a působí na řadu kožních onemocnění. Zároveň je Chlorella ideální pomocník v boji proti srdečním a cévním onemocněním, rakovině, stresu a řadě dalších civilizačních nemocí. 

Chmel otáčivý - šištice (Humulus lupulus)

Obrázek k výrobku 857 - Chmel otáčivý - šištice (Humulus lupulus)

Vnitřní užití: Čaj z chmelových šištic je dobrý pomocník při usínání, je to také mírně uklidňující prostředek. V lidovém léčitelství se uplatňuje díky obsaženým hořčinám při nechutenství a zažívacích potížích. Odvary z hlávek obsahují účinné látky, z nichž se vyrábějí sedativa, léky proti nespavosti a sexuální předrážděnosti. Hořčiny a silice zase mají povzbuzující účinky na trávení a chuť k jídlu.

Vnější užití: v kosmetice jsou součástí pleťových krémů a šamponů. Uklidňující chmelové koupele pak potlačují dermatózy a kožní defekty. Extrakt z chmele obsahuje látku lupulin. Zklidňuje a tlumí, při koupelích se používá proti křečím a má také antirevmatické a sedativní účinky. 

Chrpa polní květ (Centaurea cyanus)

Obrázek k výrobku 819 - Chrpa polní květ bez (Centaurea cyanus)

Vnější užití: Dříve se používala při nechutenství, poruchách trávení, při zánětech spojivek i proti lupům. Dnes se chrpa přidává do Koupelových směsí, mýdel a další kosmetiky hlavně pro svoji krásně modrou barvu.

Citronová tráva (Cymbopogon citratus (DC) Stapf)

Obrázek k výrobku 815 - Bazalka pravá nať (Ocimum basilicum)

Vnitřní užití: Ve své domovině je čaj doporučován k léčbě žaludečních a střevních chorob.

Vaření: " Lemongrass " neboli také Voňatka je vytrvalá trsnatá travina s úzkými listy s četnými siličnatými buňkami. Původem z Cejlonu a jižní Indie. Díky své silné citrónové vůni je využívána v asijské kuchyni k dochucení pokrmů. Listy lze požít k přípravě velmi osvěžujícího mysl povzbuzujícího čaje. Listy můžeme přidávat do bylinných směsí pro vylepšení chuti.

Vnější užití: do koupelí se přidává pro svou příjemnou vůni. Tinktury či odvary s drobnými kousky byliny je možno přidávat také do mýdel.

Divizna list (Verbasci folium )

Obrázek k výrobku 849 - Divizna list (Verbasci folium )

Vnitřní užití: Divizna je známým a velice často používaným přírodním lékem na nemoci dýchacích cest, kašel, bronchitidu a ulevuje také při astma. Obsažené látky účinně léčí jak suchý a dráždivý kašel, tak kašel doprovázený silnou sekrecí. Účinek divizny je v tomto případě dvojí, podporuje totiž produkci sekretu, pomáhá tělu se ho zbavovat, tedy zlepšuje vykašlávání. Zároveň na sliznicích dýchacích cest vytváří ochranný povlak, který je chrání před vysycháním a přílišným drážděním. Zejména při zánětech horních cest dýchacích nám může být skvělým pomocníkem, ulevuje od bolestivého a dávivého kašle a zkracuje dobu léčení. Za tímto účelem pijeme čaj z květů divizny, nebo bylinné směsi s jejím obsahem. Často se kombinuje např. s květem černého bezu, hluchavkou, fenyklem, heřmánkem, jitrocelem, tymiánem, květem lípy apod. Najdeme ji běžně v průduškových směsích a tzv. prsních čajích, zakoupených v lékárně. 

Vnější užití: Divizně se přisuzuje lehký dezinfekční a antibakteriální účinek, jak vnitřně, tak při vnějším užití. Z tohoto důvodu se nálev, odvar, nebo mast z květů používaly pro podporu hojení poranění kůže a špatně se hojících kožních nemocí. V dnešní době je možné ho přidávat do koupelí nebo k přípravě hojivého mýdla.

Dobromysl obecná nať (Origanum vulgare)

Obrázek k výrobku 850 - Dobromysl obecná nať (Origanum vulgare)

Vnitřní užití: Používá se v léčitelství pro své aseptické a protizánětlivé účinky, usnadňuje odkašlávání a zvyšuje vyměšování žluči. Droga je silným prostředkem uvolňující křečovité stažení hladkého svalstva (spazmolytikum).

Vaření: Používá se pro zlepšení chuti k jídlu nebo při poruchách trávení. Celkově zklidňuje a zlepšuje náladu.

Vnější užití: Zevně se používá na přípravu kloktadel a inhalací, ale i do posilujících koupelí při revmatismu a špatném prokrvení tkání. 

Dubová kůra (Quercus robur)

Obrázek k výrobku 816 - Dubová kůra (Quercus robur)

Vnější užití: Vnitřní používání je málo obvyklé. Zevně využíváme svíravých a stahujících účinků, např. při křečových žilách, hemeroidech. Odvar je vhodný do koupelí a na obklady při nadměrném pocení a omrzlinách.

Eukalypt list (Eucalypti Folium cs)

Obrázek k výrobku 817 - Eukalypt list (Eucalypti Folium cs)

Vnější užití: Výzkumy potvrdily, že inhalace silic tohoto blahovičníku pozitivně ovlivňuje dýchací soustavu. I proto se z něj vyrábí léky, které se užívají při astmatu, senné rýmě, bronchitidě nebo na revmatické potíže. Pomáhá také při obnově kožních buněk, proto je také využíván při léčení popálenin nebo jiných poškození kůže. Významné vonné látky jsou hlavně citran, citronellol a geraniolcerát, které i po rozedmutí v dlani ulpívají dlouhodobě na pokožce a velmi pěkně voní. Proto jsou velmi vhodné do bylinných koupelí. Rostliny také zvyšují vlhkost vzduchu a tím, že jej příjemně provoní, dokážou odpuzovat i hmyz, především komáry a moly (můžete usušit pár lístků a dát je do skříní).

Guarana plod (i jemně mletá) (Paullinia cupana)

Obrázek k výrobku 852 - Guarana plod (i jemně mletá) (Paullinia cupana)

Vnitřní užití: Je jihoamerická liána, kterou pro své povzbuzující účinky po staletí používali Amazonští Indiáni. Byla využívána také proti bolesti, horečkám a křečím. Sklízí se většinou volně rostoucí rostliny, většina světové produkce je získávána uprostřed Amazonského pralesa v Brazilíi. Sběr Guarany je velice významným zdrojem příjmu pro domorodé obyvatele. Užití: užíváme semena (Guaranové oříšky) které se po usušení praží, jejich chuť je velice hořká až svíravá. Po rozemletí se používají do kapslí a tinktur. Semena obsahují 4-8% kofeinu, stimulanty theobromin a theofylin. Guarana má perfektní povzbuzující a tonizující účinky. Zvyšuje mentální výkonnost i paměť. Velice vhodná je také při tlumení bolesti u migrén, dokáže velice účinně odbourat kocovinu. Nejvhodnější užití je v podobě kapslí a tinktur. 

Heřmánek lékařský květ (Matricaria recutita)

Obrázek k výrobku 818 - Heřmánek lékařský květ (Matricaria recutita)

Vnitřní užití: Heřmánek je nejlepší zklidňující rostlina na světě. Užívá se jako čaj k úpravě zažívacích potíží, přináší úlevu při menstruačních křečích a léčí záněty tlustého střeva, zažívací potíže a poruchy trávení. Také se užívá ke zklidnění nervů. Podporuje celkově uvolnění a zmírňuje úzkost a nespavost.

Vnější užití: Přidává se do dermatologických a kosmetických prostředků, určených k léčení oparů a kožních vyrážek. Koncentrované výtažky (například tinktury) z heřmánku se přidávají do krémů a pleťových vod. Hojí afty a léčí nemoci dásní. Zklidňuje kožní vyrážky a lehčí spáleniny. Uklidňuje podrážděné oční spojivky. Neměl by chybět jako přísada ve všech bylinných koupelových směsích. 

Ibišek súdánský květ (Hibiscus sadariffae)

Obrázek k výrobku 820 - Ibišek súdánský květ (Hibiscus sadariffae)

Vnitřní užití: různá literatura se shoduje v léčebných účincích pouze v těchto případech: Harmonizuje především ledviny, močový měchýř, čímž pomáhá řešit problémy vztahující se k nedostatečné funkci příslušných orgánů.

Vaření: Z důvodu velkého obsahu vitamínu C má příjemně nakyslou chuť, hodí se k přípravě čajů a nápojů.

Vnější užití: V kosmetice se využívá jako barvivo. Hodí se zejména do koupelí a tinktury nebo macaráty s kousky bylin je možno zakomponovat i do mýdel. 

Jasmín květ (Jasminum flos)

Obrázek k výrobku 821 - Jasmín květ (Jasminum flos)

Vnitřní užití: Používá se při bolestech žaludku, menstruačních obtížích a kožních problémech. Často bývá součástí čajových a bylinných směsí.

Vaření: Jasmín květ povzbuzuje smysly, posiluje sebevědomí, zlepšuje náladu a působí jako afrodiziakum. Květ jasmínu bývá součástí čajových a bylinných směsí. Zvláště v kombinaci se zeleným čajem vynikne pravá podstata jasmínu.

Vnější užití: Omamné vůně Jasmínu  je užíváno především v kosmetickém průmyslu. Popisovaná uklidňující vůně se využívá při koupelích, taktéž velmi žádané jsou parfémy s jasmínovou příměsí. Jasmín bývá složkou (a je možno aplikovat) do mnoha kosmetických krémů, sprchových gelů, mýdel či voňavek.

Kadidlo pryskyřice (Olibanum gummi cs.)

Obrázek k výrobku 862 - Kadidlo pryskyřice (Olibanum gummi cs.)

Vnější užití: Olibanum je vonná pryskyřice získávaná z kmene kadidlovníku (Boswellia sarca). Používá se nejčastěji ve směsi s myrhou a je vhodná při onemocnění horních cest dýchacích.

Kopřiva dvoudomá list (Urtica dioica)

Obrázek k výrobku 822 - Kopřiva dvoudomá list (Urtica dioica)

Vnitřní užití: Droga se používá při jarních čistících kůrách pro zlepšení látkové výměny. Celkově posiluje organismus a působí diureticky.

Vnější užití: Zevně se listy i nať používají na ekzémy a špatně se hojící rány. Výborná vlasová koupel pro regeneraci a vyšší lesk vlasů. Celkově posiluje organismus, zmírňuje potíže při křečových žilách a při revmatických bolestech. Výborná jarní očistná koupel.

Kostival lékařský kořen (Symphytum officinale)

Obrázek k výrobku 866 - Kostival lékařský kořen (Symphytum officinale)

Vnitřní užití: Používá se jako prostředek při žaludečních vředech, a také při chronických zápalech dýchacích cest a při silném zahlenění. Sbírá se především kořen, někdy i list a měl by se užívat zevně, protože obsahuje alkaloidy, které mohou být karcinogenní a při delším vnitřním užívání mohou poškozovat organismus. 

Vnější užití: Nejběžnější je upotřebení ve formě bylinných obkladů, mastí a koupelí – napomáhá při zlomeninách, krevních podlitinách, křečových žilách a při zánětech kloubů a kostí. 

Kozlík lékařský kořen (Valerianae radix cs.)

Obrázek k výrobku 867 - Kozlík lékařský kořen (Valerianae radix cs.)

Vnitřní užití: Odvar se podává jako sedativum při nespavosti, stresech, bolestech hlavy a nervovém podráždění. Působí proti hlístům. 

Len semeno (Lini semen)

Obrázek k výrobku 903 - Len semeno (Lini semen)

Vnitřní užití: Působí především jako projímadlo - je velmi oblíbené hlavně u těhotných žen - v tomto případě se lněné semínko může užívat až od 34. týdne těhotenství. Semínko změkčuje stolici, a tím uvolňuje také porodní cesty a zvyšuje množství hlenu v porodních cestách, což může mít vliv na ulehčení průběhu porodu.
Slizové látky snižují riziko nádorových onemocnění, onemocnění srdce, záněty střev a žaludku, nemoci jater, podílejí se na snížení cholesterolu v krvi a zabraňují kornatění cév. 
Vnější užití: Při zevním použití lněné semínko pomáhá při dermatózách, lupénce či ekzému. Stačí nechat nabobtnat ve vodě, rozmixovat a přiložit na ránu.
 

Levandule lékařská květ (Lavandula officinalis)

Obrázek k výrobku 823 - Levandule lékařská květ (Lavandula officinalis)

Vnitřní užití: Jako slabší uklidňující prostředek při nervovém vyčerpání a při potížích se spaním.

Vnější užití: Zevně se užívá do koupelí při špatně se hojících ranách, ale hlavně do kosmetických ozdravných koupelí a jiných přípravků. Působí příznivě při stavech vyčerpanosti, úzkosti a psychickém napětí. Ve směsích je levandule oblíbená nejčastěji s meduňkou a rozmarýnou.

Lípa květ (Tilia platyphyllos, Tilia cordata)

Obrázek k výrobku 824 - Lípa květ (Tilia platyphyllos, Tilia cordata)

Vnitřní užití: Používá se jako potopudný prostředek hlavně při nachlazení, zápalech cest dýchacích a horečce. Vhodný je v kombinaci s medem. Zvyšuje vylučování moči, žaludečních šťáv a zlepšuje trávení.

Vnější užití: Zevně se užívá jako kloktadlo nebo ústní voda. Vhodná i do směsi koupelových bylin. 

Mařinka nať (Asperulae herba cs.)

Obrázek k výrobku 872 - Mařinka nať (Asperulae herba cs.)

Vnitřní užití: Uvolňuje bolesti žaludku, má diuretické účinky a prospívá osobám náchylným k tvorbě kamenů. Většinou se kombinuje s jinými drogami. Látky obsažené v mařince mají protikřečové účinky, pomáhají proti nadýmání a bolestech břicha a působí močopudně. Hlavně se však užívá při nespavosti, přepracování, bušení srdce, hysterii či menstruačních potížích nervového původu, nervovém vyčerpání. S dávkováním však musíme být opatrní! Vhodná je jedna a půl lžičky sušené nati na osobu. 

Vaření: je oblíbená vzhledem k její schopnosti aromatizovat jak čajovou směs, tak ale také například tabák či lihoviny.

Vnější užití: Sušené listy se používají k výrobě osvěžujících kosmetických přípravků. Do koupele je vhodná pro svou příjemnou vůni. 

Máta peprná nať (Menthae pip. herba cs.)

Obrázek k výrobku 825 - Máta peprná nať (Menthae pip. herba cs.)

Vnitřní užití: Máta peprná je silně aromatická rostlina. Její silice povzbuzuje vylučování žluče, zmírňuje nadýmání a uvolňuje křeče zažívacího traktu. Droga se také přidává do různých čajových směsí za účelem úpravy nepříjemné chuti. Máta kadeřavá účinkuje proti žaludečním a střevním katarům doprovázeným křečemi a průjmy a uplatňuje se jako tišící a dezinfekční prostředek. Příznivě ovlivňuje vylučování žluči a odstraňuje plynatost. Tlumí a odstraňuje křeče, zvláště v trávicím traktu, zmírňuje nadýmání, působí dezinfekčně a povzbuzuje vylučování trávicích šťáv, zejména žluči.

Vnější užití: V silnější koncentraci působí mentol na kůži místní znecitlivění. Je proto vhodná do směsi koupelových bylin, kde zaujme i svou příjemnou vůní.

Maté list přírodní (Mate folium cs.)

Obrázek k výrobku 874 - Maté list přírodní (Mate folium cs.)

Vnitřní užití: Maté je třetím nejoblíbenějším teplým povzbuzujícím nápojem světa. Obsahuje kofein, který v kombinaci s ostatním látkami povzbuzuje výrazněji než při konzumaci kávy nebo čaje. Zvyšuje a posiluje imunitu. V období rakonvalescence urychluje dobu léčby pomáhá při detoxikaci organizmu, vyplavuje škodliviny z těla, uklidňuje nervovou soustavu, snižuje krevní tlak, upravuje chuť k jídlu, pomáhá při zácpě, léčí nespavost, má pozitivní vliv na činnost mozku, přičemž nezatěžuje srdce, zlepšuje paměť, doplňuje energii, způsobuje vyšší aktivitu, napomáhá odbourávat tukové vrstvy v těle, působí močopudně, upravuje hladinu cukru v krvi, upravuje hladinu cholesterolu v krvi, působí proti alergickým reakcím , při senné rýmě Příprava: 1 čajovou lžičku směsi přelijeme 1/4 l vroucí vody, ponecháme 3 - 5 minut, poté scedíme - pro využití účinných látek se doporučuje: až 2 lžičky čaje, ponechat 5 - 10 minut.

Mateřídouška nať (Serpylli herba cs.)

Obrázek k výrobku 873 - Mateřídouška nať (Serpylli herba cs.)

Vnitřní užití: Při revmatismu a jako analgetický prostředek při onemocnění svalů a kloubů. 

Vnější užití: Obklady připravené z nálevu z mateřídoušky se používají při zánětlivých onemocněních pokožky, Silnější nálev můžeme použít při zánětech ústní dutiny také jako kloktadlo s dezinfekčním a dezodoračním účinkem. Mateřídouška se užívá v kosmetice jako přísada do bylinných krémů a pleťových vod pro citlivou mastnou pleť s komedony, rozšířenými póry a se sklonem k dorobným zánětům a do přípravků určených pro mastné vlasy. Lze z ní připravit posilující aromatické koupele. Zvláště se doporučuje rekonvalescentům po horečnatých chorobách a nervově vyčerpaným osobám. Velmi příjemná a vhodná je aplikace koupele před spaním. 

Meduňka nať (Melissae herba cs.)

Obrázek k výrobku 826 - Meduňka nať (Melissae herba cs.)

Vnitřní užití: Meduňkový čaj z listů snižuje stres, uklidňuje, uvolňuje, zpříjemňuje spánek a zajišťuje dobré zažívání. Nově se uznávají protivirové účinky, zvláště u herpesvirů (opary).  Nať se používá v lidovém lékařství jako hypnotikum a sedativum. Tradičně se používá vnitřně výluh samostatně nebo ve směsi, hlavně s kozlíkem a chmelovými šišticemi.

Vaření: Používá se také jako koření. V kuchyni se pro svou citrusovou vůni za čerstva přidává do míchaných nápojů a ovocných salátů. Z listů se rovněž připravuje meduňkový likér.

Měsíček květ s kalichem (Calendulae flos c.c.tot.)

Obrázek k výrobku 827 - Měsíček květ s kalichem (Calendulae flos c.c.tot.)

Vnitřní užití: Čaj - Jedna vrchovatá lžička (květ, list, stonek) na 1/4 litru. 1–2 šálky čaje denně na dospělou osobu jako prevence. 3–4 šálky denně na dospělou osobu jako léčba (polévkovou lžíci každou čtvrt hodinu). Užití: čištění krve, infekční žloutenka, onemocnění jater, škrkavky, průjmy, zánět tlustého střeva, zlepšení trávení, opožděná či bolestivá menstruace.
Tinktura - Plnou hrst květů na 1 litr pálenky (nebo vodky), necháme vylouhovat 14 dnů na slunci nebo při teplotě 20 °C. Užití: zesílení účinků čaje, jako obklad při ranách, pohmožděninách, výronu krve, přetažení svalů, hnisavé vředy, otoky a nádory.

Vnější užití: Mast: Dvě vrchovaté dvouhrstě květů, stonků a listů se na drobno nasekají, 500 g sádla se rozehřeje. Do sádla vsypeme měsíček, necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Necháme jeden den odstát, pak slabě ohřejeme a přefiltrujeme přes plátno do připravené nádoby. Užití: pooperační jizvy, jizvy, křečové žíly, zánět žil, bércové vředy, omrzliny, spáleniny, vředy, akné, plíseň nohou, proleženiny, podlitiny, popraskaná kůže, řezné rány, hemoroidy, sluneční spáleniny. Pro své hojivé účinky je vhodný do bylinných koupelí.

Myrta list (Myrti folium cs.)

Obrázek k výrobku 878 - Myrta list (Myrti folium cs.)

Vnitřní užití: Listová droga slouží k přípravě čaje užívaného při zánětech horních cest dýchacích. Dále k léčení revmatických potíží a zánětů močových cest. 

Vnější užití: Používá se také jako léčivka a do koupelí na regeneraci pokožky, v kosmetice se s ní setkáváme stále (např. kolínské a pleťové vody).  

Vaření: Listy se také používají jako koření a do čajů.

Ostropestřec plod - celý (Cardui mar.sil.fructus)

Obrázek k výrobku 881 - Ostropestřec plod - celý (Cardui mar.sil.fructus)

Ostropestřec je významná léčivá bylina, více informací zde: http://mujsalekcaje.cz/blog/2013/08/ostropestrec-mariansky/

Vnitřní užití: Plod ostropestřce mariánského podporuje vylučování a tvorbu žluče. Droga zlepšuje regeneraci jaterních buněk, ovlivňuje tvorbu žluči a podporuje látkovou výměnu. Také proto se ostropestřec používá především jako stimulant jaterních funkcí při různých chorobách a stavech ohrožení jater a tedy v podstatě k (nejen jarní) očistě organismu. 

Podběl list řezaný (Farfarae folium cs.)

Obrázek k výrobku 904 - Podběl list řezaný (Farfarae folium cs.)

Vnitřní užití: Užívá při nachlazení, onemocnění horních cest dýchacích, při bronchiálním astmatu, po zápalu plic a při horečce.

Vnější užití: Zevně se doporučuje v obkladech při zánětu žil, na vředy, ekzémy a na špatně se hojící rány.

Vaření: Podbělového čaje se užívá ke kloktání při zánětech v dutině ústní a v hrdle.

 

Pomeranč květ (Aurantii flos)

Obrázek k výrobku 883 - Pomeranč květ (Aurantii flos)

Vaření: Flos aurantii se používá do čajových směsí a to nejčastěji s černým čajem či oolongem (polozeleným čajem). Jedná se o nasušený květ pomerančovníku s nádherným pomerančovým aroma intezivnějším než-li kůra. Dále se přidává do likérů.

Vnější užití: nadrcený lze přidávat do mýdla pro zabarvení a příjemnou přírodní vůni. Do směsí koupelových bylin se přidává pro svou příjemnou vůni. 

Přeslička nať (Equiseti herba cs.)

Obrázek k výrobku 884 - Přeslička nať (Equiseti herba cs.)

Vnitřní užití: Droga se terapeuticky používá především jako diuretikum ( močopudný prostředek), při léčbě a prevenci močových kamenů a při zánětech močových cest.  

Vnější užití: Zevně se užívá v koupelích a bylinných obkladech při špatně se hojících ranách či vředech. Působí příznivě na stav kloubů. 

Řebříček květ (Millefolii flos cs.)

Obrázek k výrobku 891 - Řebříček květ (Millefolii flos cs.)

Vnitřní užití: Užívá se pro zlepšení trávení, k celkovému posílení organismu, k uvolnění křečí v trávicím ústrojí, dále ke zlepšení odkašlávání. Působí protizánětlivě a podporuje hojení.

Vnější užití: Zevně se používá jako koupel při nehojících se, hnisavých ranách, kožních vyrážkách, k omývání bolestivých prasklin, ale také jako kloktadlo při zánětech dásní. Příznivě působí při hemoroidech. Je vhodná jako sedací koupel při gynekologických potížích. 

Řepa červená plod (Beta vulgaris var. Rubra)

Obrázek k výrobku 905 - Řepa červená plod (Beta vulgaris var. Rubra)

Vnitřní užití: Červená řepa obsahuje poměrně velké množství bílkovin s cennými aminokyselinami, které jsou prospěšné pro metabolismus mozku. Betain působí antiskleroticky, snižuje krevní tlak a zvyšuje pevnost kapilár. Červená řepa má také ze všech známých druhů zeleniny nejvyšší obsah železa a mědi, obsahuje poměrně velké množství zinku, jódu a manganu a dalších stopových prvků. Má poměrně vysoký obsah cukru.

Vaření: v kuchyni je používána jako koření, do salátů ...

Rooibos (Červený čaj) (Rooibos)

Obrázek k výrobku 888 - Rooibos (Červený čaj) (Rooibos)

Vnitřní užití: Na rozdíl od klasického čaje, rooibos neobsahuje kofein a má jen nízký obsah třísloviny. Díky tomu je vhodný jako nápoj i pro malé děti. Má močopudné účinky a mírně snižuje hladinu cukru v krvi i krevní tlak. Příznivě ovlivňuje zažívací potíže.
Obsahuje obrovskou porci minerálů a vitamínů pro celý lidský organismus. Bolesti hlavu, hubnutí, psychické vyčerpání, nespavost. Obsahuje spoustu antioxidantů a obecně přispívá k posílení imunity těla.

Rozmarýn list - řezaný (Rosmarini folium cs.)

Obrázek k výrobku 889 - Rozmarýn list - řezaný (Rosmarini folium cs.)

Vnitřní užití: Zlepšuje prokrvení trávicího traktu, působí močopudně a zvyšuje snížený krevní tlak. 

Vnější užití: Vhodný do směsí bylinných koupelí. Je povzbuzující koupelí při melancholických stavech, pomáhá povzbuzovat nervový systém a zmírňuje selhávání paměti. Je vhodná při revmatismu. V mnoha zemích světa se používá k destilaci silice užívané do šamponů, mýdel i kolínské.

Růže poupě růžové - celé (Rosae flos knos. tot.) ...

Obrázek k výrobku 830 - Růže poupě růžové - celé (Rosae flos knos. tot.)

Vnější užití: Poupata se využívají jako přísada do čajů a koupelí. Růže je přidávána do směsí lásky, otevírá srdeční čakru. Růže při vykuřování uvolňuje a zjasňuje náladu, podporuje schopnost vcítění a dobromyslnost, zve k meditaci a modlitbě. Je účinná proti zlobě, žárlivosti a závisti. Vhodné je pálit růži spolu se santalovým dřevem či arabskou gumou.
Též voňavá lázeň z růží se hodí pro každodenní i zvláštní příležitosti, od milostných až po chvíle, kdy zaháníte duševní či tělesné bolesti. 

Růže poupě žluté - celé (Rosa flos lutea knos.tot) ...

Obrázek k výrobku 829 - Růže poupě žluté - celé (Rosa flos lutea knos.tot)

Vnější užití: Poupata se využívají jako přísada do čajů a koupelí. Růže je přidávána do směsí lásky, otevírá srdeční čakru. Růže při vykuřování uvolňuje a zjasňuje náladu, podporuje schopnost vcítění a dobromyslnost, zve k meditaci a modlitbě. Je účinná proti zlobě, žárlivosti a závisti. Vhodné je pálit růži spolu se santalovým dřevem či arabskou gumou.
Též voňavá lázeň z růží se hodí pro každodenní i zvláštní příležitosti, od milostných až po chvíle, kdy zaháníte duševní či tělesné bolesti.

Šalvěj list (Salviae folium cs.)

Obrázek k výrobku 835 - Šalvěj list (alviae folium cs.)

Šalvěj je důležitá léčivá bylina, více zde: http://www.lecivapriroda.cz/receptar/salvej-lekarska/

Vnitřní užití: Vnitřně užíváme nejčastěji jako odvar ke kloktání při zánětech dutiny ústní, krvácení dásní, angíně, při zánětech hrtanu, bolestech v krku a zahlenění. Pozor! Šalvěj  se nesmí užívat dlouhodobě a ve vysokých dávkách, protože v silici obsahuje thujon, který je toxický, nesmí se užívat v době těhotenství a kojení!

Vnější užití: Bylina má dezinfekční účinky, proto je vhodná na výplachy při výtoku, na vymývání ran a na obklady na špatně se hojící a mokvající rány. Tinktury ze šalvěje je možno přidávat do hojivých mýdel.

Santalové dřevo (Santalii lignum cs.)

Obrázek k výrobku 831 - Santalové dřevo (Santalii lignum cs.)

Vnější užití: Santalové dřevo se používá v aromaterapii a v likérnictví. Má mírné protizánětlivé účinky. Olej extrahovaný ze santalového dřeva se používá pro svoji příjemnou vůni v kosmetice. Tinktura případně macarát je vhodný pro přivonění mýdel a do koupelí. 

Sedmikráska květ - celý (Belidis flos)

Obrázek k výrobku 832 - Sedmikráska květ - celý (Belidis flos)

Vnitřní užití: Používá se jako pomocný prostředek při odkašlávání. Často bývá součástí čajových směsí zvyšujících látkovou výměnu v játrech, žluči a slezině. Čaj ze sedmikrásky působí proti bolení hlavy. Vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých, až 15 cm vysoká, žluté trubkovité květy v terči a bílé jazykové květy obvodové.

Vnější užití: K zevnímu použití je vhodná jako přísada do koupele nebo odvar na obklady. Využitelná je především na špatně se hojící rány a vředy. Kloktáním napomáhá léčbě zánětů hrdla a dásní. 

Šípek plod (Cynosbati fructus tot.)

Obrázek k výrobku 894 - Šípek plod (Cynosbati fructus tot.)

Vnitřní užití: Sirup se dříve vyráběl i z korunních plátků růží, pomáhal prý při horečkách a ledvinových chorobách. Díky kombinaci vápníku, rutinu a vitaminu C jsou šípky nejlepším přírodním lékem proti paradentóze a onemocnění dásní. 

Vaření: Z šípku vyrobíme oblíbený šípkový čaj, který je v zimním období cenným zdrojem vitamínu C. Z  plodů lze vyrobit víno, šípkovou marmeládu a nebo sirup. 

Skořice kůra celá (Cassiae cortex tot.)

Obrázek k výrobku 833 - Skořice kůra celá (Cassiae cortex tot.)

Vaření: používá se do cukroví, do svařeného vína i do likérů.

Slunečnice květ řez. (Helianthus an. flos cs.)

Obrázek k výrobku 834 - Slunečnice květ řez. (Helianthus an. flos cs.)

Více např. zde: http://www.vitalia.cz/clanky/vite-ze-i-kvety-slunecnice-leci/

Vnitřní užití: Okvětní plátky lehce snižují hladinu cholesterolu, tedy léčí arteriosklerózu, vysoký tlak. Slunečnice mimo jiné obsahuje vitamín E, cholin a lecitin. Je dobrá pro játra, nervy. 

Vnější užití: Odvar se používá pro hojení ran, drobných poranění kůže apod. Koupele činí pokožku hladkou, posiluje nehty a vlasy.

Topolovka květ řez. (Malvae arbor.flos cs.)

Obrázek k výrobku 896 - Topolovka květ řez. (Malvae arbor.flos cs.)

Vnitřní užití: Působí protizánětlivě a mírně projímavě. Užívá se proti kašli.

Vnější užití: Zevně do kloktadel a při některých kožních chorobách. Do mýdel a koupelí lze použít pro své tmavopurpurové barvivo.

Vaření: Má také využití v potravinářství a lihovarnictví jako tmavopurpurové barvivo.

Třezalka nať (Hyperici herba cs.)

Obrázek k výrobku 836 - Třezalka nať (Hyperici herba cs.)

Vnitřní užití: Třezalka léčí deprese; pomáhá bojovat proti bakteriálním a virovým infekcím. Třezalka dále může pomoci při léčení premenstruálního syndromu, chronické únavě a fibromyalgii, pomáhá tišit chronické bolesti, může pomáhat při redukci váhy.

Vnější užití: Zevně se používá ke kloktání a k omývání infikovaných ran. Má hojivý a protizánětlivý účinek. Lze z něho vyrobit tinktury, macaráty i olejové koncentráty.

Tužebník nať (Spireae ulm.herba cs.)

Obrázek k výrobku 902 - Tužebník nať (Spireae ulm.herba cs.)

Vnitřní užití: (Přírodní aspirin) V minulosti byl tužebník velmi ceněn jako léčivá bylina proti nachlazení. Obsahuje látky, ze kterých se v těle vytváří kyselina salicylová, kterou už desítky let známe pod jménem aspirin. Ostatně název léku byl vytvořen z původního latinského názvu tužebníku Spiraea. Aspirin a léky obsahující kyselinu salicylovou jsou již vyráběny uměle, ale proti tužebníku mají jednu velkou nevýhodu – ten má totiž vyrovnaný obsah dalších přírodních látek a proto nedráždí žaludeční sliznici, naopak ji hojí. Kromě přírodních salicylátů obsahuje nať rostlinky flavonoidy, fenolické glykosidy, třísloviny a další léčivé látky. Tužebník působí protizánětlivě, tlumí bolesti a snižuje horečku. Je vynikajícím doplňkem k lékům používaným při poruchách trávení, překyselení žaludku a pálení žáhy. Jeho antibakteriální a protizánětlivé účinky se využívají i k hojení ran – vnitřně jako podpůrná léčba žaludečních vředů, zevně se tužebníková droga užívá ke koupelím či obkladům špatně se hojících ran nebo jako součást hojivých mastí. Působí rovněž jako antirevmatikum. Doporučuje se i při zánětech ledvin, močových cest a močového měchýře. Ve směsi s dalšími vhodnými léčivými rostlinami je ho možné užívat jako bylinkový čaj proti nachlazení. 

Vanilkový lusk

Obrázek k výrobku 897 - Vanilkový lusk

Vaření: Vanilka se používá jako přísada do sladkých jídel, především do moučníků, do zmrzliny, do čokolády do pudinků apod. Je také součástí řady nealkoholických i alkoholických nápojů.

Vřes obecný květ (Calluna vulgaris)

Obrázek k výrobku 906 - Vřes obecný květ (Calluna vulgaris)

Vnitřní užití: Působí protizánětlivě hlavně v oblasti močových cest, svíravě, močopudně. Působí na látkovou výměnu. Většinou se podává ve směsích např. s přesličkou, šalvějí, řepíkem atd.

Vnější užití: Odvar z vřesu slouží pro své stahující vlastnosti k omývání ran. Pomáhá hojit některé kožní neduhy.