FUSING - KVĚTINY
Veškeré komponenty na výrobu najdete na stránkách www.svicky.net a nebo konkrétně ZDE.
U tohoto návodu si již ukážeme složitější techniky fusingu z fusingového skla. Na obrázku - sněženky vidíme spečení obrazu s podkladem:
V případě spékání tabulového a fusingového skla opět ještě připomínáme, že v krajních případech může dojít k prasknutí, přesto že mají podobné COE okolo 85. Dojde k tomu v případě většího množství dílků z fusingového skla, vrstvení na sebe a pod. V případě sněženek ale toto nebezpečí rozhodě nehrozí, neboť dílků je zde jen málo.
Nejrve si namalujeme celý obraz na papír a následně rozkreslíme jednotlivé dílky. Ty potom podobně jako v předcházejících návodech vyřežeme z fusingového skla, zabrousíme a nalepíme na podkladní sklo běžným vteřinovým lepidlem. Spákáme v peci při teplotě cca 850°C (nutno vyzkoušet, každá pec je jiná). Náběh je cca 330°C/hod., rovnoměrně, výdrž 5 minut a následně volné chládnutí. Křivky tavení skla bývají složitější, ale my máme vyzkoušeno na stovkách výpalů, že tato rovnoměrná křivka je bezproblémová.
Pokud nám žádné sklo ve sklenářství nevyhovuje, můžeme podklad natavit na žáruvzdorné podložce opatřené separačním nástřikem (vydrží mnohonásobné použití - viz základní návod), nebo jiným separačním materiálem. Můžeme také použít písek - drcený vápenec (nalezneme ve stejné kategorii), který vytvoří hrubší rastr. Při tomto výpalu můžeme na sklo vytvořit různé kontury (např. stopky květin a pod.) a obrazy vytvořené různými pastami, tužkami a pod., viz níže.
Zde použijeme techniku, kdy květy, stopky a listy vypálíme zvlášť a nalepíme na předem vypálenou podložku s rámečkem. Vlastní kompozici a obraz si musíme nejprve nakreslit na papír ve skutečné velikosti. Na kopírce zkopírujeme a vystřihneme jednotlivé dílky, které potom překreslíme na jednotlivá skla a vyřežeme. Následně vypálíme.
Nyní si vytvoříme koncept podložky. Budeme chtít udělat ohrádku, linie konturovací pastou GLASSLINE, a spodek zasypat skleněnými střepy. Ohrádka, konturovací pasta a střepy vypalujeme při teplotě 785°C. Pokud bychom chtěli spéci vše i s květinami, byla by tato teplota vysoká, neboť fusingové sklo COE 85 se spéká při teplotě pouze 750°C.
Tenké kontury, stopky a pod., bychom těžko ze skla vyřezávali. Na to nám slouží například vypalovací pasty Glassline.
Ty aplikujeme na podkladní sklo před vypálením v místech, které si na sklo překreslíme z obrázku. Pasty se vypalují při teplotě od 785°C, což zhruba odpovídá teplotě vypalování podkladního skla na rastr, písek a pod., případně připékání ozdobné ohrádky. Pasty jsou v podstatě velmi jemně rozemleté barevné neprůhledné sklo vmíchané do tmelu, který v peci shoří beze zbytku. Vytvořené linie ev. obrazy jsou tedy neprůhledné.
Nakonec nasypeme do dolní oblasti střepy, dáme na pálící podložku opatřenou separačním postřikem a vypálíme na teplotu 785°C. Náběh opět 330°C/hod, výdrž 5 min. a volné chládnutí.
Pozor!
Někdy se může stát, že na rubové straně vznikne po separátoru mléčná mapa - viz první obrázek. Tu ale snadno odstraníme vetřením trochy oleje (např. na jízdní kola) ubrouskem do rubové části, čímž se mapa ztratí a získáme velmi hladký a čirý povrch - viz druhý obrázek.
Následně vše slepíme dohromady pomocí akvaristického silikonu nebo lepidel na sklo.
Nebyly nalezeny žádné výrobky.