Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Nahoru

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - NÁVODY / FUSING / Fusing v keramické peci z tabulového skla

FUSING Z TABULOVÉHO SKLA
 
Veškeré komponenty na výrobu najdete na stránkách www.svicky.net a nebo konkrétně ZDE.

 
Klasický fusing se vyrábí z fusingového skla se stejným COE. Popis je uveden v jiných návodech na těchto stránkách a materiály.
My se ale zaměříme na levné tabulové sklo, které má COE cca 85 a dá se spékat s fusingovými skly a doplňky se stejným COE 85. Pokud se zaměříme jen na tabulové sklo, budeme potřebovat pouze řezák, keramickou pec,  barvy na sklo a tabulky skla. Odřezky Vám spravidla dají ve sklenářství zadarmo.
 
Fusing je technika, kterou si může vyzkoušet každý, kdo má přístup ke keramické peci. Jednotlivá sklíčka se dají slepit vteřinovým lepidlem, takže s trochou opatrnosti se dílo dá přenést tam, kde pec mají. Zde si popíšeme postup jednoduchých technik pro začátečníky.
 
Jako první si musíme zvolit motiv, na který si vyřežeme jednotlivé díly skla. Návod na řezání je uveden v každé knížce o výuce vitráží, nebo zde v následujících kapitolách. Používáme zásadně sklo nové, pokud možno od sklenáře. Starší skla nalezené např. na půdě nemusí mít správné COE. Pokud bychom použili různá skla, dílo by popraskalo, neboť mají rozdílnou roztažnost při různých teplotách. Používáme řezáky s úzkou hlavou a před řezem je namáčíme v řezacím oleji. Podrobněji o řezání skla na těchto stránkách v návodu "Řezání a broušení skla".
 
Pokud chceme vytvořit motiv podle šablony (viz např. obrázek papouška níže), musíme jednotlivé dílky vyřezat podle předkreslených tvarů a dobrousit na brusce.
 
Následně si na pálící podložku z pece naneseme souvislý film ze školní křídy, nebo posypeme jemným pískem. Můžete použít i písek, nebo různé jiné separační materiály. Tato vrstva nám zajistí, že se sklo nepřilepí k podložce a zároveň vytvoří reliéf. V případě křídy bude jemnější, v případě písku hrubší. Na ni si pak naskládáme sklíčka různě přes sebe, nebo podle předem zvoleného motivu. Následně vložíme do pece a vypálíme na teplotu 800 - 850°C. Přesnou teplotu musíme dopředu vyzkoušet, aby se sklo nespeklo moc, nebo naopak málo. Pálení zvolíme rychlostí cca 250°C/hod. po celou dobu. Křivku není nutno nijak složitě vytvářet. Chládnutí pak necháme samovolným vychládáním pece.
 
Pokud pec nemáme, seskládáme si sklíčka na podložku a slepíme vteřinovým lepidlem. To v peci beze zbytku zhoří a nenechá žádné skvrny.
 
Jak barvit? Nejlépe barvami, nebo různými vypalovacími fóliemi a znova vypálíme v obyčejné troubě.

Vidíte, že to je jednoduché a může to zkusit každý. 

Nebyly nalezeny žádné výrobky.