Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Nahoru

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - NÁVODY / FUSING / Fusing - základní návod

FUSING ZÁKLADNÍ NÁVOD
 
Veškeré komponenty na výrobu najdete na stránkách www.svicky.net a nebo konkrétně ZDE.

 
FUSING
Spékané sklo je krásná technika, ke které nám bude stačit menší keramická pec.
Do této pece budeme potřebovat pálící podložku. Koupíme si ji sami a opatříme nástřikem separačního materiálu Separační spray s keramickým práškem.
Podložku nastříkáte jen jednou a potom již jen opravujete. Tekutina se po prvním výpalu změní na jemný prášek, který před dalšími výpaly roztíráte prsty do míst, kde ubývá. Roztírejte zásadně jemně holými prsty a přebytek lehce sfoukněte. Při použití látek, ubrousků, štětců a pod, se prášek smaže.
 
První nástřik provádějte (po dobrém promíchání spreje) z dálky cca 30 cm rovnoměrně po celé ploše tak, aby byla po zaschnutí bílá. Vrstva nemusí být nijak silná, naopak, pokud by byla silná, nerovnoměrně by se odlepovala s výrobky a nakonec by byla hrbatá. Pokud po výpalu v některých místech hodně prosvítá podklad, můžete lehce přistříknout, ale tato investice je již naprosto minimální. V podstatě Vám tak původní nástřik vydrží na desítky výpalů. Různé separační prášky, fázové papíry apod., způsobují hrbatý povrch, musí se často vyměňovat a způsobují další zbytečné potíže. 

Separační sprej má také výhodu, že rub výrobku je velmi hladký. Někdy se ale může stát, že na něm trocha prášku zůstane a nejde umýt. Vznikne tak lehce mléčná mapa. Tu ale snadno odstraníme vetřením trochy oleje ubrouskem, čímž se mapa ztratí a získáme velmi hladký a čirý povrch.
Zde je ještě vhodné připomenout, že pokud nechceme hladký podklad, můžeme na podkladní desku nasypat rovnoměrně křemičitý písek nebo vápennou drť různých frakcí. Písek se ke sklu nepřilepí a vytvoří hrubší nebo jemnější rastr, dle použité frakce.
Pec a pálící podložku máme připravenou a můžeme přistoupit ke sklu a jeho přípravě. Fusingová skla se vyrábějí v různých továrnách a mají rozdílnou tepelnou roztažnost - tzv. COE. Nejčastější jsou COE 85, 90, 96 a 104. Pokud bychom spékali skla s různým COE, při tuhnutí by popraskala.
 
FUSINGOVÉ SKLO COE 85
Pálení v keramické peci - teplota výpalu okolo 750°C náběh rovnoměrně 280°C, výdrž asi 5 min.,volné chládnutí.  Je podobné tabulovému sklu do oken (někdy se nazývá Float). Proto se tato skla mohou spékat společně, nicméně vznikají zde některé obtíže. Jednak - sklo Float je "tvrdší", proto se méně roztéká než sklo COE 85 fusingové. Má tedy po společném výpalu vždy ostřejší hrany. Většinou ho tedy používáme pro podklad. Druhá potíž je v tom, že COE jsou sice podobná, ale ne úplně stejná, proto na podklad dáváme ozdoby z fusingového skla řidčeji. Pokud bychom ho naskládali hodně, případně ještě v několika vrstvách, mohlo by se stát, že vše ve výsledku praskne. V takovém případě vytváříme obraz zvlášť bez podkladu a k němu pak podklad přilepíme dodatečně - ukážeme si v dalších návodech. U tohoto COE je nutno podotknout, že většina barevných lahví od vína, piva  apod, mají COE stejné jako tabulové sklo, proto ho používáme jako levnější náhradu fusingového skla.
 
OSTATNÍ SKLA - COE 90, 96, 104
Tyto skla nelze kombinovat s žádným levnějším sklem. Pouze sklo COE 104 je podobé se sklem, z něhož se vyrábí korálky. V naší nabídce najdete spoustu barevných drtí, které jsou odpadem při výrobě korálků, tudíž je můžete spékat dohromady. My tedy v dalších návodech budeme používat pouze sklo COE 85 a 104. Coe 90 a 96 se ale rovněž běžně používá.
Jak řezat sklo najdete v kategogii Řezání a broušení skla. Důležité je  mazání řezného kolečka před každým řezem. Za řezem musíme vidět mokrou stopu. Jedině tak je proveden správně a snadno se nám v řezu odlomí. Na rozdíl od sklenářů řežeme od spoda nahoru, abychom viděli předkreslenou čáru.  Můžeme tak řezat i dlouhé a tenké lístky - např. trávy, stopky apod.. Po řezání nám vzniknou určité zuby, které srazíme bruskou na sklo např. značky Krystal.
Vhodným řezákem je ergonomický řezák FAP.
 
JEDNOTLIVÉ TECHNIKY FUSINGU:
Nejčastější je spečení obrazu s podkladem - viz první obrázek s konvalinkami. 

Začneme s druhou možností, spečení obrazu samostatně a následné nalepení na podložku - viz druhý obrázek s vlčím mákem.
Výhodou je, že ji můžeme můžeme dělat i v pícce HOT POT. Velkou výhodou této techniky je, že můžeme používat skla z různých COE, tedy i odpadní sklo z lahví a pod. Jako podložku jsme zde využili podšálek pod svíčky. Jako podklad ale můžeme využít i sklo profilované od sklenáře - např. Kůra, Delta, Činčila apod. Musíme ale nechat srazit hrany, abychom se o sklo nepořezali, nebo si je zabrousíme sami pomocí Diaflexu.

Nejprve si rozkreslíme jednotlivé dílky a očíslujeme. V případě průhledného skla překreslíme na sklo, v případě opálového nejprve obraz okopírujeme na kopírce, lísty vystřihneme a obkreslíme na sklo. Vyřežeme ze skla, případné zuby zabrousíme bruskou Krystal a vypálíme.
Podrobněji si o této technice napíšeme v dalším návodu - Fusing - rákos a orobinec.

Dopředu si můžeme vypálit různé doplňky - stopky, lístky, kuličky a pod. 

Lístky ke květům, mřížky a pod. ale můžete řezat podle šablon, viz např. zde:

Nebyly nalezeny žádné výrobky.