Responzivní design menu
Responzivní design menu
Lití křišťálové pryskyřice do forem.
Veškeré komponenty pro tuto techniku najdete na stránkách www.tvoreni.top, nebo konkrétněji ZDE.
Forem pro křišťálovou pryskyřici neustále přibývá. Existují ploché formy pro lití šperků, ozdob, dekoračních předmětů, dále pak tvarové formy na lití šperků - válečků, náramků, prstenů, krystalů. Přibývá ale také velkých forem pro lití jehlanů, kvádrů, těžítek a pod.
Postupně si nyní probereme jednotlivé možnosti. Jako první si ukážeme lití pryskyřice do forem - ozdoby:
Většinou se jedná o formy s jemnými reliéfy, proto doporučujeme používat zatékavou pryskyřici z naší nabídky na www.tvoreni.top. Dají se barvit barvami do hmoty, jak si ukážeme dále, ale velmi dobrých efektů je možno dosáhnout pomocí autolaků s metalickým efektem, kterých je v obchodech s barvami nepřeberné množství. V současné době se ale vyrábí mnoho barev ve spreji určených právě pro dekorace.
Ozdoby se pak dají lepit na skleničky, vázy, skleněné nádoby - kostky, kvádry a pod.
Dalším druhem forem jsou ploché formy na šperky:
Toto je v podstatě jednoduchá technika, při které si musíme dávat pozor na zalévání sušených rostlin. Je nutno nalít 1. tenkou vrstvu, kterou necháme asi hodinu až dvě zavadnout. Na ni pak rostlinky nalepíme a po další hodině zalijeme další vrstvou. POZOR! rostlinku musíme položit lícem dolů, neboť pohledová část šperku bude na spodu formy.
Zde si již řekneme něco o barvách do pryskyřice.
Jako základní používáme rozpustné barvy do ní určené. Dodávají se v lahvičkých 10 ml, jsou velmi koncentrované a 5 - 10 kapek stačí k obarvení 100 ml pryskyřice. Můžeme s nimi pak dělat různé efekty jak vidíte na obrázku. Po nalití rozmíchané pryskyřice do forem necháme trochu na dně, přidáme kapku barvy, rozmícháme a kápneme do formičky. Párátkem pak vytvoříme různé efekty. Pokud zaléváme členité rostlinky nebo ozdoby, musíme si dát pozor a špičkou jehly "vyhnat" bublinky.
Existuje také barva bílá a černá. Obě tyto barvy pryskyřici zneprůhlední.
Dále pak existují různé barvy glitrové, reflexní a s různými efekty. My si něco řekneme o barvách MICA. Tyto barvy jsou nyní velmi populární a používají se hlavně do mýdel, neboť se neprolínají do jednotlivých vrstev. Pokud bych je měl jednoduše popsat, jsou to vlastně glitry, rozemleté na úplně jemný prášek. Do pryskyřice se rovněž používají, ale je nutno jich dát několikanásobně více. Dají se využívat pro různé efekty.
Nyní si popíšeme složitější formy na geometrické tvary:
S těmito formami se dají dělat úžasné věci. Při odlévání do nich si musíme poradit s bublinkami, na které jsou velmi náchylné. V těchto případech vždy používáme zatékavou pryskyřici. Pokud do nich vkládáme dekorace jen lehké vzdušné - jako na prvním obrázku, stačí jen jehla, kterou bublinky vyženeme na povrch. Pokud ale vkládáme hustější sušiny a dekorace, musíme již použít vývěvu. Je to ale otázka okolo 15000,- Kč. Pokud byste měli zájem o bližší informace, pište na tvoreni@tvoreni.top , rádi Vám poradíme jaké jsou možnosti a kde vhodnou vývěvu sehnat.
Dalším důležitým krokem je konečná úprava. Např. vrchy tyčinek je nutno zabrousit a vyleštit. Následně do nich navrtat očka, aby se daly zavěsit. O broušení a leštění si napíšeme v dalším návodu.
Ještě se zde zmíníme o nádherné kombinaci dřeva, šišek i jiných materiálů s pryskyřicí:
Tato technika rovněž není příliš složitá, ale vyžaduje již pokročilou zručnost a ovládnutí broušení a leštění. Doporučujeme navštívit náš kurz, propozice najdete rovněž na www.tvoreni.top
Tvorba webových stránek – AiVision, s.r.o. | Redakční systém AiPublisher