Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Nahoru

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - NÁVODY / KŘIŠŤÁLOVÁ PRYSKYŘICE / Křišťálová pryskyřice - základní návod

KŘIŠŤÁLOVÁ PRYSKYŘICE ZÁKLADNÍ NÁVOD

Veškeré komponenty na výrobu najdete na stránkách www.svicky.net a nebo konkrétně ZDE.

 
 
Křišťálová pryskyřice je v název pro  průhledné epoxidové a polyesterové pryskyřice. Ty se používají nejen na naše umělecké účely, ale méně čisto například na kamínkové podlahy apod. 
 
POZOR!! ZÁKLADY BEZPEČNOSTI PRÁCE:
- pryskyřice je zdraví škodlivá látka a je velmi hořlavá!
- používejte rukavice
- používejte respirátor a brýle
- nekuřte a nepracujte u otevřeného ohně
- při práci zajistěte přísun čerstvého vzduchu
- NENECHÁVEJTE V DOSAHU DĚTÍ!
 
Pro naše účely se hodí zejména takové pryskyřice, které nemají žádný zápach a tvrdnou za 24 hodin, za tepla i za 1 - 2 hodiny.
Delší doba tuhnutí je naprosto nutná u složitějších tvarů, kdy je nutno, aby vybublaly bublinky.
 
DRUHY PRYSKYŘICE:
Křišťálová pryskyřice Tiffany KLASIK
hustější pryskyřice která vytvoří kopeček a nesteče z okrajů podkladu
 
má lepší zatékavost a menší sklon ke tvorbě bublin
 
Pryskyřici mícháme podle poměru uvedeného v návodu. V případě našich pryskyřic - zatékavé a klasik je to hmotnostně 3 díly složky A a 1 díl složky B. Směs mícháme v kelímcích od jogurtu apod., neboť z nádoby se zbytek prakticky nedá vyjmout a lze ji tedy použít jen jednou.

 
LITÍ DO LŮŽKA SE ZVEDNUTÝMI OKRAJI:
  • Vyberte si lůžko. Může to být přívěsek se zvednutými okraji, ale není to úplně nezbytné, protože pryskyřice při troše šikovnosti nepřeteče ani přes rovný kraj. Pro začátečníky však po vlastních zkušenostech rozhodně doporučujeme lůžko se zvednutým okrajem.
  • Můžete také zvolit kovové výseky, i když nemají zvednuté okraje, při troše zručnosti je můžete využít i pro zalévání pryskyřicí.
  • Vystřihněte si motiv dle zvoleného lůžka z fotografie (navrhněte si sami obrázek), z jakéhokoliv papíru. Nejvhodnější je fotografický, protože se hezky leskne.
  • Pomocí lepidla na decoupage (ve slabé vrstvě) přilepte vystřižený motiv na lůžko. Papír pak přelakujte nějakým lakem, v podstatě může být i lak na nehty. Pokud nepřelakujete zejména obyčejný papír, vyžere pryskyřice barvy a obrázek nebude pěkný. Fotografický papír a jinak leskem opatřený kvalitní papír nemusíte lakovat.
  • Namíchejte si pryskyřici s tvrdidlem dle návodu a zalijte pomalu přelakovaný motiv na lůžku. Pryskyřice vám sama vytvoří mírný kopeček. 
  • Při míchání používejte jen plastové a dřevěné věci, které můžete po použití vyhodit. Šetřete si pro tyto účely kelímky od jogurtů, dřívka od nanuků, špejle apod.
  • Pomalu nalévejte směs pryskyřice s tvrdidlem na výrobek. Pokud máte lůžko bez okrajů, nalijte trochu pryskyřice doprostřed a pomocí párátka jemně pryskyřici rozprostírejte po lůžku.
  • Pryskyřice tuhne různě dlouhou dobu, některá až 24 hodin, některá jen 3 hodiny - držte se v tomto směru návodu. Čím více dáte tvrdidla, tím kratší dobu budete potřebovat pro vytvrzení. Pracovat se směsí můžete prvních 15-20 minut zcela bez problémů a v klidu. Jakmile začne tuhnout je sice měkká, ale pokud se ještě budete snažit něco upravit, zanecháte na povrchu nevzhledné mapy. Při tuhnutí byste měli výrobek něčím zhora zakrýt aby se Vám na něj neprášilo.
 
TIPY A ZKUŠENOSTI:
Metoda 3D
Zpracujte jednu vrstvu (např. vložte vyraženou ještěrku z Cernitu) proložte další vrstvou pryskyřice bez motivu, a pokračujte další vrstvou opět s motivem ještěrky. Každý motiv tak bude v jiné hloubce a získáte prostorový efekt. Mezi vrstvami musíte počkat až předcházející vrstva ztvrdne.
 
Kopeček
Pryskyřice vám sa vytvoří malý kopeček. Nerozteče se po povrchu jako voda, má tendenci se držel při sobě a rozlévá se jen tam kam jí navedete například pomocí naklánění, nebo s pomocí špičky špejle. Pokud přece jenom přeteče (třeba až při tvrdnutí), můžete drobné nedostatky ošmirglovat. Nejdůležitější je pracovat na rovné ploše, aby vám pryskyřice nestékala k jedné straně.
 
Broušení smirkovým papírem
Pryskyřici lze brousit a upravovat do požadovaného tvaru. Následně lze postupně používat jemnější a jemnější smirkové papíry. Do dokonalého lesku lze pak vyleštit pomocí leštící pasty.
 
Odlévání do formy
Odlévejte v několika vrstvách a nechte zatuhnout, můžete to využít k tomu že do některé z vrstev vložíte třpytky, nebo namícháte barvu či drobné předměty a získáte tak pěkné vícerozměrné obrázky. Odlévání pryskyřice do forem popisujeme v jiném návodu na těchto stránkách.
 
Odlévání / zalévání ve vrstvách a bublinky
Zalévání ve vrstvách vám usnadní práci s pryskyřicí, v každé vrstvě se tak můžete snadněji zbavit bublinek. Mnohem snadněji než když nalijete pryskyřici rovnou ve vysoké vrstvě. Bublinky můžete buď propichovat párátkem a "usnadnit" jim tak cestu k povrchu, nebo jemně vyfoukat pomocí brčka. Foukáte-li na pryskyřici brčekem co možná nejteplejším dechem, měly by se bublinky uvolnit samy a stoupnout k povrchu.
Nebyly nalezeny žádné výrobky.