Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Nahoru

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - NÁVODY / RUČNÍ VÝROBA MÝDEL / Domácí výroba glycerinových mýdel

DOMÁCÍ VÝROBA GLYCERINOVÝCH MÝDEL   
 
Veškeré komponenty na výrobu najdete na stránkách www.svicky.net a nebo konkrétně ZDE.

                                        
Vzhledem k vysoké ceně hotových glycerinových mýdel se nabízí možnost, vyrobit si je sami. Nejdou s nimi vyrobit žádné složitější efekty, avšak kvalita pro umývání je velmi vysoká, prakticky shodná jako při používání hotových glycerinových mýdel. Výroba je přitom velmi jednoduchá.
Nejprve si vyrobíme skleněnou ohrádku z tabulek skla - velikost podle potřeby velikosti hotového mýdla. Tabulky slepíme lepící páskou do obdélníku.

 

Nejprve je nutno si opatřit mýdlové vločky, jedná se o mýdlové oválky velikosti větší fazole. Kupujeme pokud možno co nejkvalitnější.
Musí být rostlinného původu, vyrobené pokud možno z palmového a kokosového oleje. Měly by být také čistě bílé, zažloutlé mohou být staré, nebo jinak nekvalitní. 
 
PŘÍPRAVA MÝDLOVÝCH VLOČEK:
Nedají se tavit, takže celý další postup je proveden studenou cestou. Abychom s nimi mohli pracovat, musíme je nejprve rozdrtit. Nejvhodnější je použít elektrický strouhač - hrubá oka. Lze také použít klasický kuchyňský mixér. Je nutno ale vyzkoušet kolik snese. Začínáme nejprve množstvím asi 100 – 150 ml a pokud se nezastavuje, můžeme přidat, ale max. asi 200 ml, neboť pak se můžou rozdrtit nepravidelně. V případě malého množství lze použít i ruční tyčový mixér, nevýhodu však je, že kousky vystřelují do okolí a proto je nutno po práci zamést. Určitou pomocí je zavařovací sklenice a zakrytí rukou. Chceme li skutečně velmi jemnou drť, můžeme prosívat přes síto o velikosti ok cca 2 mm. Pro běžnou potřebu jsou naopak nerovnoměrné kousky v hotovém mýdle zajímavé.

Nyní si nachystáme skleněnou ohrádku a do kelímku směs vody, glycerinu, barviva, aromat a dalších přísad – viz níže. Na 100 gramů mýdlové drtě dáme 20 ml glycerinu a 30 ml vody. Pro větší množství používáme násobky těchto hodnot. Barvu přidáváme jen práškovou, nebo tekutou. S výhodou se dá používat potravinová barva, dostupná v každé lepší drogerii. Aromata používáme zásadně určená do mýdel. Množství barvy – na špičku nože a postupně přidáváme. Musí být sytější než jakou budeme požadovat u hotového mýdla. U aromat začneme asi s 5 kapkami na 100g směsi a postupně přidáváme podle potřeby. Konečná vůně mýdla bude o něco slabší než u směsi připravené pro zpracování.

Aby bylo mýdlo jemnější a ještě vláčnější, můžeme do něj přidat několik kapek oleje – například olivového, mandlového, jojobového apod., podle toho, jakou vlastnost chceme v mýdle preferovat. Můžeme si také vyrobit vlastní extrakty – lisováním různého ovoce, zeleniny, aloe vera, listů citrusů, kopřiv, jehličí a nejrůznějších dalších přírodních produktů. Každé má v kosmetice své zastoupení, a na internetu snadno nalezneme, čemu daný výtažek prospívá. Množství přidáváme spíše v množství kapek než mililitrů, abychom nepokazili celkovou strukturu mýdla.
 
Všechny přísady rozmícháme nejprve ve skleničce nebo v kelímku a následně nalijeme do mýdlové drtě. Rozmícháme lžící, a co nejdříve natlačíme do předem sestavené skleněné ohrádky. Pokud bychom to neudělali hned, mýdlo by začalo vsakovat vodu a rychle by tuhlo. Přitom se snažíme, aby na bocích nevznikaly vzduchové bubliny. Vrch pak zarovnáme nožem do roviny. Utěsnění trvale plastickým tmelem je rovněž zbytečné. Plastové formy ve tvaru vaničky můžeme použít, ale bude nutné ji dopředu vyložit tenkým mikrotenem, aby se mýdlo dalo vyklopit.

Ve formě necháme mýdlo do druhého dne. Do té doby vsákne vodu a zhoustne. Následně je odformujeme a necháme na dřívkách 3-5 dnů schnout. Pokud jdeme okolo, můžeme ho otočit. Po několika dnech rozřežeme na hotová mýdla. Ta můžeme nechat 1-2 dny zaschnout, ale ne příliš, aby se jim zachovala vláčnost. Všechny tyto doby bude nutno přizpůsobit podle množství přísad, zejména olejů. Následně mýdla uzavřeme do sáčku nebo celofánu, aby dále nevysychalo. 

Nebyly nalezeny žádné výrobky.