Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Nahoru

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - NÁVODY / RUČNÍ VÝROBA MÝDEL / Přírodní mýdla a návod jak na to

PŘÍRODNÍ MÝDLA NÁVOD JAK NA TO 

Veškeré komponenty na výrobu najdete na stránkách www.svicky.net a nebo konkrétně ZDE.


 

NÁVOD NA VÝROBU:
Doporučujeme Vám zakoupit naši knihu Vyrábíme mýdla od nakladatelství Grada, ve které jsou popsány podrobné postupy výroby glycerinových i přírodních mýdel, vč. fotografií. Složení tuků do jednotlivých receptů si, ale opište z těchto stránek, neboť oproti knize jsou průběžně aktualizovány tak, jak je upravujeme v průběhu naší práce, podle zkušeností a s dostupností dalších olejů. Jsou uvedeny v dalším článku, nebo u jednotlivých olejů!  
 
Lze použít i jiné oleje, zejména avokádový a mandlový. Pokud jimi nahradíme část jiných olejů ze základního receptu, získáme velmi kvalitní, zvláčňující, regenerační, změkčující a dobře pěnivé mýdlo. Tyto ostaní oleje můžeme také přidávat v množství cca  4 polévkových lžic na konci míchání. Tím zůstanou částečně nezmýdelněné a budou mít větší regenerační vliv na pokožku. Podrobnější popis je uveden u jednotlivých olejů. 
 
BEZPEČNOSTNÍ UPOZORNĚNÍ:
Hydroxid sodný je žíravina, tudíž se musíme chránit proti zasažení očí a kůže. Při práci s ním budeme používat ochranné rukavice a brýle. Pokud přesto dojde k zasažení kůže či oka, okamžitě místo zásadu zneutralizujeme omýváním velkým množstvím vody a v případě větších popálenin kontaktujeme lékaře. Oděv, ve kterém pracujeme může být také zasažen. Zpravidla propálí dírku, z čímž je nutno počítat. Ovšem naše práce s ním bude tak málo, že pokud budeme dbát opatrnosti, nebezpečí prakticky nehrozí. 
 
POSTUP VÝROBY MÝDLA:
V první fázi výroby si musíme nachystat roztok hydroxidu sodného. Použijeme nejlépe zavařovací sklenici, která snese vysokou teplotu, která při reakci vzniká. Nalijeme do ní potřebné množství destilované vody a vsypeme odvážený hydroxid sodný. Mícháme skleněným, nebo nerezovým míchátkem a to tak dlouho, dokud se úplně nerozpustí. Následně necháme vychladnout na 27 - 43°C. V případě živočišných tuků raději teplotu přibližující se k horní hranici, v případě rostlinných k nižší. 
Následně si rozpustíme tuky v nerezovém hrnci na stejnou teplotu. Pokud by se nám nechtěl rozpustit, zahřejeme až do roztavení a zchladíme.
 
Poté, za stálého míchání vlijeme hydroxid do tuku. Nyní máme 2 možnosti. Míchat  směs tak dlouho, než začne tuhnout. To může trvat i 40 minut. Mícháme svižně, ale ne zběsile. Musíme ale promíchávat celou hmotu, spíše esovitě, než kruhově a i u okrajů. Správná hustota je v okamžiku, kdy jsou na hladině patrné nerovnosti způsobené mícháním a hladina se neslévá v rovnou plochu. Musíme být trpěliví, neboť do této hustoty se dostaneme až po cca 30 i více minutách.
Nebo můžeme použít druhou možnost, a tou je elektrický mixér. Tím to máme promíchané za pár minut. S mixérem pohybujeme plošně, ale částečně i nahoru a dolů. Musíme dávat pozor, aby směs nestříkala. Máme na sobě ochranné pomůcky, neboť hydroxid je stále ještě agresivní. Po rozšlehání mícháme směs nerezovou lžící nebo špachtlí ještě 20 - 30 minut a to i přesto, že po mixování jsme již dosáhli částečné hustoty. Je to důležité proto, aby vyplavaly bublinky a proces zmýdelňování byl správně nastartován. 
Na konci míchání můžeme přidat některé zkvalitňující oleje, například mandlový nebo avokádový. 
 
Úplně na závěr přidáme aroma a barvivo. Pokud bychom je přidali dřív, ještě víc by zasáhly do průběhu chemické reakce a více by se znehodnotily. Dobře je vmícháme do hmoty, aby nevytvořily kapsy.
 
(Průmyslově se dnes vyrábí tzv. mýdlové vločky. Mají tvar větší fazole. Je to dozrálé mýdlo, do kterého následně menší výrobci komponují barviva a aromata. Tlakovým promícháním a lisováním odpadají problémy se  znehodnocením těchto složek v průběhu dozrávání  mýdla. Tento proces je ovšem v domácím prostředí těžko realizovatený. Proto jsme vyvinuli postup jednodužší, s možností zakomponování prakticky jakýchkoliv přísad až po chemickém dozrání mýdla. Podrobný postup je uveden v knize  Vyrábíme glycerinová mýdla a na těchto stránkách. Výhoda spočívá v tom, že mýdlové vločky rozsekáme v mixéru na drobné kousky, do kterých přidáme přísady podle vlastního uvážení. Zejména průmyslově vysátý glycerin, který je pro zachování správné vlhkosti pokožky nejdůležitější. Dá se ale aplikovat na naše mýdlo, vyrobené přírodním postupem.)
Nyní máme hotové základní mýdlo, které nalijeme do formy. Do ní ovšem nejprve vložíme mikrotenovou fólii, aby se mýdlo snáz vyklopilo.  Formu zapíchneme do starého polštáře a zakryjeme kouskem polystyrenu, nebo kouskem kartonu a přikryjeme dalším polštářem, nebo hadry. Při zrání mýdla se vyvíjí teplo, které je pro celý proces velmi důležité a forma nesmí být ochlazována. Takto necháme 24 hod. uležet a následně opatrně vyklopíme, odřežeme horní hrbatý povrch a nařežeme na hotové kostky. V této fázi je mýdlo ještě velmi měkké. Tabulky rozložíme na dřevěné laťky, špejle nebo proutěné či ratanové rohože a necháme 4 - 6 týdnů uležet a vyzrát. Je důležité, aby byly uložené ne např. ve skříni, ale na místě s volnou cirkulací vzduchu. Mýdlo tak má možnost vysychat a tvrdnout. Občas, cca 1x za týden, je otočte. V této fázi také sníží svoje pH z 12 na 9, případně až neutrálních 7. 
 
Do té doby ho nepoužívejte, abysme si nepoškodili pokožku. 
 
V případě, že hodláme barvivo a aroma zakomponovat do mýdla dodatečně tak asi po týdnu zrání pomeleme kostky mlýnkem na maso. Následně dáme do hrnce, přidáme barvivo rozpuštěné v trošce horké vody a aroma. Nyní máme dvě možnosti. Dobře promícháme rukama. Pozor, musíme mít ještě gumové rukavice, neboť mýdlo ještě není dostatečně dozrálé. Mícháme tak dlouho, až barvivo i aroma dokonale zapracujeme do hmoty. Druhá možnost je, že směs ještě jednou protáhneme mlýnkem na maso. Mezitím mlýnek nemusíme umývat. Drť která vyleze ještě nezabarvená dáme do hrnce s obarvenou směsí a promícháme.
 
Následně promačkáme rukama do těstovité hmoty. 
Vzniklou mýdlovou hroudu natlačíme do formy vyložené mikrotenovou fólií, vyklopíme a rozřežeme na jednotlivá mýdla.  Nyní necháme dozrát zbylé 3 - 5 týdnů. 
 
POZOR! Během dozrávání se může na povrchu mýdel vytvářet bílý prášek. Je to uhličitan sodný (soda), který vzniká oxidací hydroxidu sodného se vzduchem. Ten sice není příliš na závadu, ale před balením mýdla je lépe ho odříznout. A to i z estetických důvodů. 
 
Následně mýdlo zabalíme, ale tentokrát raději do prodyšných materiálů - papír apod.
Do celofánu až těsně před distribucí. 
Nebyly nalezeny žádné výrobky.