Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Nahoru

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - NÁVODY / RUČNÍ VÝROBA SVÍČEK / Svíčka nebo voskový lampion s obrázkem

SVÍČKA NEBO VOSKOVÝ LAMPION S OBRÁZKEM
 
Vyrobte si lampion nebo svíčku s obrázkem, který nevystupuje z plochy svíčky. Nástroje a komponenty pro tuto techniku najdete na našich stránkách www.svicky.net nebo konkrétněji ZDE. V postupu jsou jeddnotlivé díly označeny modře. Poklikáním se dostanete přímo na tento výrobek do e-shopu.
Nejprve se musíme rozhodnout jaký obrázek vytvořit. Pokud nemáte žádný nápad, podívejte se na tyto stránky, kde si obrázek můžete vybrat.
POZOR, obrázek bude ve výsledku zrcadlově obrácený.
Obrázek si překreslíme na linoleum. Nejlepší zakoupit také na našich stránkách, neboť nabízíme druh s hladkým spodním povrchem a dá se na něho kreslit tužkou. Nejlépe doprostřed, abychom měli ze všech stran dostatek místa. Na tuto techniku si zachováme čistý plát, pokud by na něm byly barevné fleky z minulých použití, mohly by se otisknout na obrázek.  

 

Následně si nařežeme pásky a jednotlivé díly z voskových fólií (ZDE) . Můžeme ale také použít vykrajovátka a podobné pomůcky. Používáme jen klasické barevné fólie, ty různě dekorované by na podkladu nedržely a mohly by se teplem poškodit. Obrázek vykreslíme a nalepíme na linoleum. Dobře přitiskneme, aby se následně nalitý parafín nedostal pod něj.

Nyní se musíme rozhodnout, co uděláme dál. Zda jednodužší variantu - svíčku, např. do polykarbonátové formy DISK velký. 

Kolem obrázku položíme ohradníky jako ve složitější variantě - viz níže, zalijeme směsí parafínu a canditivu. Po zatuhnutí obřežeme dokola, vtlačíme do jedné poloviny formy a odkrojíme zbytek podle tvaru formy. Formu následně sestavíme a střídavě zasypáváme kousky parafínu (mohou být i pecičky) a zalíváme parafínem. Kousky musí být dostatečně velké, aby parafín protekl až dolů. Pokud použijeme drobné pecičky, zasypáváme a zalíváme postupně po vrstvách. Tento postup je nutný proto, aby se destička s obrázkem samotným horkým parafínem nerozpustila.
My ale zvolíme variantu složitější. Nejprve zvolíme průměr trubky, nebo čtverce do kterého budeme vkládat voskový plát. Doporučujeme např. ZDE, ale bude nutno trubku zkrátit. Můžeme ale použít některou polykarbonátovou formu - např. válcovou nebo čtvercovou lucernu. Musíme dovnitř ale dostat prsty až na dno, abychom dokázali plát přitisknout ke stěně.

Kolem obrázku uděláme ohrádku z ohradníků. Musíme mít dostatečnou rezervu na ořez. Následně zalijeme parafínem s příměsí canditivu do výše poloviny želez, tedy cca 0,5 cm. Po mírném zatuhnutí odřežeme ze všech stran ztvrdlé pásky od želez.  Nyní počkáme, až je tuhost taková, že uvnitř plátu již není tekutá vrstva parafínu. Na omak se již na ní dá udržet rupa a ta se nepropadá.
Následně plát stočíme, postavím a nasadíme na něj novodurovou trubku. Postupně ho pevně přitiskneme ke stěně trubky. Je nutno skutečně přitlačit každé místo, aby nikde nevznikla prohlubeň.

Na závěr odkrojíke přesahující plát (necháme asi 2 mm delší) a následně vtlačíme k druhé hraně plátu. Snažíme se opět, aby nevznikla spára, natlačitk sobě obě hrany aby nevznikla škvíra. Spoj později zevnitř zakapeme roztaveným parafínem (například špejlí nebo hrotem teploměru). Ořežeme také kolem vrchu a spodku trubky, aby byly konce rovné.
Pokud bychom chtěli udělat svíčku (lampion se dá používat jen krátkodobě, mohl by se rozpustit) nasadíme na trubku podstavec, protáhneme knot, dole zajistíme špendlíkem a tmelem a nahoře jehlou. Po té postupně prosypáváme kousky parafínu a zaléváme, jak bylo uvedeno u jednodužší varianty.

Nebyly nalezeny žádné výrobky.