Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Nahoru

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - NÁVODY / RUČNÍ VÝROBA SVÍČEK / Vánoční svíčka - stromek

VÁNOČNÍ SVÍČKA - STROMEK
 
Veškeré komponenty na výrobu najdete na stránkách www.svicky.net a nebo konkrétně ZDE.
 
BUDEME POTŘEBOVAT:

Na tvrdší papír si nejprve narýsujeme šesticípé hvězdy. Můžeme narýsovat jen jednu a tu potom na kopírce několikrát zvětšit a zmenšit. Nebo je narýsujeme všechny. Pomocí kružítka vytvoříme 6 kružnic o vnějším průměrech 5, 6, 7, 8, 9 a 10 cm. Přes středy narýsujeme pravoúhlý kříž a pomocí úhloměru si uděláme značky po 30°. Propojíme přímkami přes střed a narýsujeme druhou vnitřní kružnici o průměru o cca 3 - 4 cm menší, podle toho, jak ostré chceme mít špice hvězdy. Následně je dorýsujeme a vystřihneme.

Nyní si na stůl položíme kousek linolea a vyrobíme si ohrádky, např. ze dřevěných latěk, kovových profilů apod.
Upravíme velikost tak, aby se dovnitř bez problému vešly všechny hvězdy. V kastrólku roztavíme parafín a přidáme do něj zelené barvivo a pokud máme, trochu Canditivu standard, aby nám ve svíčce nevznikaly bublinky a jiné kazy.
Roztavíme na teplotu cca 85 - 90°C. Pokud nemáme teploměr, potřebnou teplotu dosáhneme tak, že po roztavení cca 4/5 všeho materiálu odstavíme z plotýnky a zbylý parafín necháme rozpustit samovolně. 
 
Nejprve si ale rozmyslíme, jestli si uděláme svíčku menší nebo větší.
 
Pokud menší, budeme potřebovat cca 700 g parafínu, pokud větší, cca 1,3 kg. 
 
Barviva dáme tolik, aby přes roztavenou směs nebylo vidět dno kastrólku. Po roztavení nalijeme mezi ohradníky do výše cca 1,5 cm.

Následně necháme cca 30 minut chládnout do okamžiku, kdy je parafín ještě měkký, ale po lehkém stlačení povrchu prstem již necítíme, že by pod utvořeným škraloupem byla ještě tekutá forma. Hvězdice si rozložíme na povrch a ostrým nožem obřežeme kolečka (8), která odlepíme od linolea a vyřežeme hvězdice. Na špičku si vyřízneme malý trojúhelníček. Pokud při řezání zevnitř parafín vytéká, musíme ještě chvíli počkat.  
 
Pokud nechcete použít papírové hvězdice, můžete použít vykrajovátka.

Do středu hvězdic uděláme jehlicí dírky pro dodatečné protažení knotu. Ten buď zakoupíme hotový vytvrzený s plíškem, nebo si ho vytvrdíme sami tak, že kousek dlouhý cca 30 cm zanoříme do roztaveného parafínu a natažený mezi prsty necháme ztuhnout. 

Pokud chceme jednodušší svíčku, stačí jednotlivé hvězdy na knot navléci a svíčka je hotová. Jsou-li dírky tenké, zvětšíme je vrtáčkem do dřeva o průměru 3 - 4 mm.

Pokud chceme svíčku hladší a větší, budeme pokračovat dále tím, že si vytvoříme ještě jednu sérii stejných hvězdic. Až dokonale ztvrdnou, postupně je napichujeme na drát (vhodné jsou například dráty používané jako výplety do kol jízdních kol) a zanořujeme do roztaveného zbytku parafínu. Pomalým otáčením pod hladinou a postupně nad hladinou vytvoříme rovnoměrnou vrstvičku, která jednotlivé segmenty zahladí.

Následně budeme muset opět zvětšit středové dírky vrtáčkem do dřeva. Aby se po navlečení segmentů na knot svíčka nebortila, můžeme je slepit voskovým lepidlem, nebo na každou hvězdici před nasunutím další kápneme z nějaké svíčky několik kapek vosku, na které tu další položíme a tím slepíme. Ještě před tím si ale nanečisto celou svíčku sestavíme tak, abychom si celkový výsledný tvar nejprve vyzkoušeli.

 

Hotovou svíčku pak můžeme ozdobit například glitry, vločkami, kuličkami.

Nebyly nalezeny žádné výrobky.