Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Nahoru

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - NÁVODY / NÁVODY NA RUČNÍ VÝROBU SVÍČEK - základní návody / Výroba svíček do forem

Výroba svíček do forem 

Veškeré komponenty pro tuto techniku najdete na stránkách www.svicky.net , nebo konkrétněji ZDE.

Poklikáním na místa se zabarveným textem se vždy dostanete do e-shopu na konkrétní výrobek.

Odlívání svíček do forem je již složitější, avšak velmi zajímavá činnost. Nabízí spoustu možností a doporučujeme si v e-shopu zakoupit barevnou knihu "Svíčky nové techniky" pod odkazem "Knihy, návody na výr.svíček,mýdel i jiných technik", konkrétněji ZDE.

Pozor! Parafin roztápějte zásadně v hrnci nebo plechovkách ponořených do jiného hrnce s vodou. Můžete také použít různé mlékovary a staré fritézy, u nichž se dá teplota nastavit už od 80°C. Na plechovky používejte kleště - viz naše nabídka - odkaz "Knoty, plíšky a další výr. nutné pro výrobu svíček." Pokud jej budete roztápět přímo na plotně, po celou dobu procesu tavení bedlivě sledujte a v okamžiku, kdy zbude jen trocha neroztaveného parafinu na dně ihned z plotýnky odstavte!!! Pokud se Vám kdykoliv stane, že se parafin vznítí, není třeba podléhat panice, stačí mít po ruce např. talíř, kterým hrnec zakryjeme a plamen tak okamžitě uhasíme.

VÝROBA SVÍČEK DO FOREM. 

Používáme formy polykarbonátové, lukoprenové, plastové apod. Můžeme si je udělat sami, nicméně vzhledem k tomu, že jejich výroba je složitá a vyžaduje naprostou přesnost, doporučujeme si u nás koupit formy hotové, nebo nechat je udělat na zakázku. Sádrovou formu před odléváním parafinu napustíme např. liholakem nebo šelakem, jakožto separačním nátěrem.

Parafín naléváme do plastových a skleněných forem při teplotě 80 – 90°C, při vyšší je zničíme. Do hliníkových a silikonových můžeme lít až do teploty 150°C. Na vyšší teplotu parafín nikdy nezahříváme, hrozí samovznícení. Vždy měříme teplotu, nedá se odhadnout. Navíc hrozí samovznícení – při teplotě cca 200°C. V případě vznícení parafínu při tavení přiklopíme na hrnec talíř, pokličku a pod., čímž zamezíme přívod vzduchu a plamen tak uhasíme. Vypneme zdroj tepla, případně přesuneme hrnec na chladnější ploténku. Talíř odstraníme až po vychladnutí směsi pod zápalnou teplotu. Nejlépe je používat mlékovar, nebo tavit parafín ve vodní lázni.

Pro začátečníky doporučujeme polykarbonátové formy, ze začátku raději jednodílné.

 

Do středu formy vložíme knot, který vypneme dole pomocí špendlíku, nahoře pomocí jehly na "ptáčky". Aby nám dole kolem knotu parafín neutíkal, utěsníme otvor pomocí kousku trvale plastického tmelu.

Do parafínu vždy přidáváme přísady - stearin, kera+ nebo aditivum, viz níže. Pokud je nepoužíváme, hrozí různé kazy svíček, výkvěty, skvrny, krystalizace a pod.


Vlastnosti přísad do parafínu:

Stearin: Používají začátečníci, neboť stejně jako aditivum zabraňuje tvorbě krystalů bublin a chyb na povrchu svíčky při  vyklápění svíček z forem. Je ovšem mnohem spolehlivější a pokud ho dáte do parafinu 20% máte jistotu, že nevznikne žádný problém. Obecně platí, když nestačí aditivum, musí se použít stearin. Je také jedinou přísadou, která zabrání tvorbě bublin v lukoprenových formách. Dávkuje se v množství 15 - 25%. Nevýhodou je, že povrch svíčky se stearinem je mléčný, až mýdlový. Další nevýhodou je, že se tato směs nedá za tepla tvarovat, neboť se láme.

KERA+: V současné době je pro začátečníky lepší jako Stearin, neboť jeho současné složení nemusí vždy zaručovat 100% výsledek. Dává se ho jen 1%. Výhodou je naprosto dokonalý lesk svíčky (dobře kopíruje lesk polykarbonátových forem), nevýhody stejné jako u stearinu - mýdlové zabarvení a nemožnost tvarování.

Aditivum - Canditiv (universal, standard): Dávkuje se v množství cca 2 - 6  %, podle druhu aditiva. Ve svíčkách zabraňuje tvorbě krystalů bublin a chyb na povrchu svíčky při vyklápění z forem. Parafin zakaluje jen minimálně. Povrch svíčky je krásný, lesklý, svíčka si zachovává určitou průsvitnost, obzvláště v kombinaci s ruským parafínem Lukoil, maďarskými peckami nebo čínským parafínem. Další velkou výhodou je, že se směs dá za tepla tvarovat. Můžeme odlívat různé plásty a z nich vytvářet nejrůznější tvary svíček a ozdob, aniž by praskaly.

POZOR! Při nalévání směsi do forem musíme počítat s tím, že při tuhnutí parafin zmenšuje objem a to až o 20%. Proto je nutné propichovat vzniklý škraloup, aby se smršťování odehrávalo v místě dolévání. Pokud tak neučiníme, mohlo by se stát, že se smrští od některé stěny formy, čímž se svíčka znehodnotí.Mohla by také uvnitř vzniknout dutina. Propichujeme často (po dobu tuhnutí cca po 15 minutách), na dvou místech a dost hluboko. Dolívat stačí 2x - 3x - v průběhu tuhnutí a nakonec před úplným zatuhnutím, pokud už nejde více propichovat.

VÝROBA SVÍČEK DO SKLENIČEK, KANALIZAČNÍCH TRUBEK A JINÝCH VHODNÝCH NÁDOB. 

Sklenice, která se ode dna nahoru rozšiřuje může posloužit jako vhodná forma. Čirý či obarvený parafin nalijeme do skleničky až povrch. Necháme částečně vytuhnout a díru na knot můžeme udělat zabodnutím např. svařovacího drátu, špicí (drátem) z kola a pod. který později vytáhneme a na jeho místo zasuneme knot. (Jeden konec knotu napíchneme na tenký drátek, jehož konec je ohnutý o 360 st.(vytvoříme tak něco jako jehlu). Na druhý konec knotu můžeme přicvaknout plíšek. Drátek protáhneme dírou ve svíčce a následuje protažení knotu až se zarazí o plíšek, který vmáčkneme do dna svíčky. Díru také můžeme udělat dodatečně tenkým dlouhým vrtákem  nebo nebozízkem. Po vychladnutí můžeme vložít svíčku i se skleničkou na chvíli do ledničky, aby se nám ji podaří snadno vyklepnout. Vhodné je tyto "formy" opatřit nátěrem - dětským nebo stolním olejem. Jako forma může posloužit zkroucený nebo různě ohýbaný tvrdý papír - karton.

Svíčky se dají dělat různými technologiemi s mnohými efekty. Doporučujeme si u nás objednat barevnou publikaci "Svíčky nové techniky" s velkým množstvím nápadů a postupů. V případě dotazů Vám rádi poradíme. 

Nebyly nalezeny žádné výrobky.

Kategorie