Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Nahoru

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - NÁVODY / RUČNÍ VÝROBA SVÍČEK / Výroba řezaných svíček

VÝROBA ŘEZANÝCH SVÍČEK

Veškeré komponenty na výrobu najdete na stránkách www.svicky.net a nebo konkrétně ZDE.


 

BUDEME POTŘEBOVAT:

Výrobu řezaných svíček doporučujeme jen osobám s velkými zkušenostmi při výrobě svíček a také těm, kteří již bez problému zvládli techniky tvarovaných svíček z naší publikace Svíčky - nové techniky.

V opačném případě doporučujeme při zanořování svíčku namáčet pouze do čiré směsi bez barev, abyste ji mohli po počátečních pokusech rozpustit a začít znovu.

 

POSTUP:
Nejprve si musíme odlít základní svíčku.

Zpočátku můžeme využít některou z našich forem - například šesticípá hvězda (může být i zkrácená uřezáním), nebo hvězdicový jehlan (odlitý jen např. do dvou třetin).

Základem je téměř vždy válec či komolý jehlan s půdorysem šesticípé hvězdy. Dají se ale řezat svíčky všech tvarů, chce to pouze vymyslet zajímavé kompozice a tvary.

Základní svíčku odlijeme ze směsi cca 95% kvalitního parafinu (Čína, Maďar, Rus - Lukoil) a 5% Canditivu z naší nabídky, či jiného aditiva (přesná složení jsou uvedena v naší výše uvedené knize). Zásadně nesmíme používat stearin. Po odlití nechápeme delší knot, abychom za něj mohli svíčku držet a namáčet do barev.

Poté držíme za knot a namáčíme do stejné směsi s aditivem s rozpuštěnými barvami do svíček. Zde je lepší použít jasnější a výraznější pigmentové barvy. Pozor, pigmentové barvy ale dusí knot a svíčka pak špatně hoří. Proto je používáme jen na vrchní vrstvy víčky, v žádném případě je nesmíme dávat do těla svíčky.

Barevné směsi máme rozpuštěné ve válcích v hrnci s horkou vodou. Teplota jednotlivých barev by se měla pohybovat okolo cca 85°C.

Mezi každým namočením zanoříme do studené vody, aby se předchozí vrstva ochladila. Vody se bát nemusíme, na svíčce nedrží a steče zpět do nádoby. Celkově se ale svíčka postupně prohřívá do hloubky, takže je možno ji šikmo řezat a tvarovat nejrůznější vzory. Je nutno pracovat rychle, aby nestačila vychládnout. Pak už by se nařezané plátky lámaly. Rovněž by se lámaly, pokud bychom použili svíčkové směsi se stearinem.

Pro lepší manipulaci můžeme použít stativ. 



Používáme tvořítka a dlátka,
ale je možno si je vyrobit podle potřeby z proužků plechu, který zohýbáme do potřebných tvarů a zabrousíme.

Pro bílou vrstvu můžeme použít
bílou pigmentovou barvu z naší nabídky, rozhodně ji ale nelze přidávat do základní svíčky - obsahuje práškové barvivo, které by dusilo knot při hoření.

Po zatuhnutí můžeme svíčku zanořit do
liholaku nebo akrylových vodou ředitelných akrylových glazur (lesklá a matná) a následně ještě přizdobit dekoračními předměty.

Zde můžete shlédnout názorné video:
http://www.youtube.com/watch?v=Do9A9usP9Sk  


 

Nebyly nalezeny žádné výrobky.